Przejdź do treści

Terminy szczepień mogą zostać przesunięte. Powód? AstraZeneca znów spóźnia się z dostawą

Terminy szczepień mogą być przesunięte. Powód? AstraZeneca znów spóźnia się z dostawą
Terminy szczepień mogą być przesunięte. Powód? AstraZeneca znów spóźnia się z dostawą / freepik
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Otrzymaliśmy informację od firmy AstraZeneca, że 800 tys. szczepionek, które miały dojechać do Polski w tym tygodniu, nie dojadą. W związku z tym niektórzy pacjenci będą mieli przesunięte terminy szczepień, czy to pierwszą, czy drugą dawką – poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Kolejne opóźnienie dostawy wpłynie na to, czym będziemy szczepieni w czerwcu.

Znów opóźnienia w dostawie szczepionek AstraZeneki

– Po raz kolejny AstraZeneca opóźnia dostawę, to będzie miało wpływ na funkcjonowanie części punktów szczepień – powiedział na konferencji w Wałbrzychu szef KPRM. – Takich punktów w Polsce jest ponad 7 tys. Więc już teraz przepraszamy państwa za pewne niedogodności – dodał.

Niestety – osoby, które czekają z wyjątkową niecierpliwością na szczepienie AstraZeneką, bo na przykład planują wyjazd albo wesele, mogą być w kropce. Jak wyjaśnił Dworczyk, niektórzy pacjenci będą mieli przesunięte terminy szczepienia pierwszą lub drugą dawką.

– Jako że jest to już kolejna w ostatnich tygodniach i miesiącach taka sytuacja, że firma AstraZeneca zmienia termin dostawy, albo zmniejsza liczbę dostarczanych szczepionek, to zdecydowaliśmy się, że w czerwcu będziemy kładli nacisk na szczepienie innymi preparatami niż AstraZeneca – po to, by pacjentów nie narażać właśnie na tego rodzaju sytuacje – podkreślił.

Loteria dla szczepiących się na COVID-19?

Rząd szykuje „cały zestaw działań i programów”, które będą realizowane wspólnie z samorządami, aby zwiększyć zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19. Zdaniem szefa KPRM przygotowywane programy spowodują wzrost zapisów na szczepienia – zwłaszcza w tych grupach, które są najbardziej narażone na trudny przebieg COVID-19, czyli u osób powyżej 60 r.ż.

Jednym z pomysłów samorządów niektórych miast, np. Warszawy, Krakowa czy Łodzi, jest zorganizowanie loterii, które mają zachęcać Polaków do szczepień. Michał Dworczyk podkreślał w rozmowie z Radiem ZET, że rząd „musi szukać różnych, niestandardowych pomysłów, aby zachęcić Polaków do szczepień”.

W Polsce wykonano dotąd 17 866 586 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 5,6 mln osób. Od 27 grudnia 2020 roku, gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zgłoszono 9155 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Łącznie do Polski dostarczono dotąd 18 920 620 dawek.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.