2 min.
Test na koronawirusa będzie mógł zlecić nie tylko lekarz. Jest decyzja Ministerstwa Zdrowia

Test na koronawirusa będzie mógł zlecić nie tylko lekarz. Jest decyzja Ministerstwa Zdrowia / iStock
Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat na temat nowych uprawnień pielęgniarek i położnych. Wynika z niego, że będą one mogły skierować nas na test w kierunku koronawirusa. To już kolejna duża zmiana w testowaniu wirusa, którą ostatnio wprowadził resort zdrowia.
Pielęgniarka zleci test na COVID-19
O zmianie poinformowała Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, która na swojej stronie zacytowała komunikat Ministerstwa Zdrowia.
„Minister Zdrowia uprzejmie informuje, że (…) w systemie gabinetowym (https://gabinet.gov.pl) możliwe jest zlecenie testu antygenowego oraz molekularnego RT-PCR finansowanego ze środków publicznych przez pielęgniarkę i położną zatrudnioną w podmiocie wykonującym działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej – czytamy w nim.
Może znacznie przyśpieszyć to proces testowania koronawirusa i drogę, którą osoba potencjalnie zarażona musi przebyć od momentu wystąpienia pierwszych objawów do wykonania badania.
Testowanie koronawirusa w Polsce
Od początku pandemii zlecono 7 721 496 testów w kierunku koronawirusa. Tylko ubiegłej doby wykonało go 85 962 pacjentów z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 14 360 z nich uzyskało wynik pozytywny, a 21 956 – negatywny.
Testy stają się coraz bardziej dostępne nie tylko dzięki temu, że pielęgniarkom zostały nadane uprawienia do zlecania ich. Na pewno ma na to wpływ również fakt, że od niedawna takie badanie można wykonać w wybranych aptekach w Polsce – bez zapisów i bezpłatnie. Jak to zrobić?
- Przyjdź do apteki, w której wykonywane są testy ‒ ale uwaga! Nie każda apteka bierze udział w programie. Sprawdź, gdzie jest najbliższa apteka, która przeprowadza testy.
- Farmaceuta pobierze wymaz.
- Po kilkunastu minutach otrzymasz wynik, a farmaceuta umieści go w systemie.
- Informację o wyniku znajdziesz też na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji Moje IKP.
Zobacz także

Bezpłatna pomoc medyczna i szczepienia przeciwko COVID-19 dla Ukraińców. Tak Polska pomaga uchodźcom

Ciężki przebieg COVID-19 niszczy jelita. „Zakłócone jest działanie kluczowego elementu układu odpornościowego jelit” – alarmują naukowcy

Ile działa booster? Naukowcy zbadali, po jakim czasie spada skuteczność ochrony po trzeciej dawce szczepionki przeciwko COVID-19
Poleć artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023