3 min.
Test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 nie zwalnia z kwarantanny. Co ze statusem ozdrowieńca?

Test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 nie zwalnia z kwarantanny/ iStock
„Jeśli zachorujesz na koronawirusa i potwierdzisz chorobę testem antygenowym, nie uzyskasz po 10 dniach statusu ozdrowieńca i Unijnego Certyfikatu COVID!” – poinformowano na stronie rządowej. Do czego uprawnia test wykonany w aptece?
Spis treści
Testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w aptekach
Od czwartku, 27 stycznia w wybranych aptekach w Polsce można wykonywać testy antygenowe na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Mapa z aktualnie działającymi aptekami dostępna jest na stronie pacjent.gov.pl. Test można wykonać bezpłatnie i nie obowiązuje na niego skierowanie czy wcześniejsza rejestracja.
„Bez wcześniejszych zapisów, bez długiego oczekiwania na wynik i bez ograniczeń – tyle razy, ile potrzebujesz” – czytamy na stronie gov.pl.
Test w wybranych punktach wykonuje farmaceuta, a wynik – który przekazywany jest do ogólnopolskiego systemu – otrzymujemy już kilkanaście minut po wykonaniu badania. Informację o wyniku można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mojeIKP.
Status ozdrowieńca uzyskamy w aptece?
W przypadku otrzymania negatywnego wyniku testu można wygenerować Unijny Certyfikat COVID, który jest ważny 48 godzin od wykonania badania. Jeśli test wykaże obecność koronawirusa, trafiamy na kwarantannę. Informacja o tym, jak długo będzie ona trwała, zostanie umieszczona na IKP.
Należy jednak pamiętać, że pozytywny wynik testu wykonanego w aptece po przechorowaniu COVID-19 nie uprawnia do zwolnienia z kwarantanny ani uzyskania statusu ozdrowieńca i certyfikatu covidowego.
„Jeśli zachorujesz na koronawirusa i potwierdzisz chorobę testem antygenowym, nie uzyskasz po 10 dniach statusu ozdrowieńca i Unijnego Certyfikatu COVID!” – poinformowano.
Na stronie rządowej zaznaczono, że status ozdrowieńca, który zostanie potwierdzony w UCC, można uzyskać jedynie po potwierdzeniu choroby testem PCR wykonanym w punkcie pobrań.
Test antygenowy z apteki a test PCR
Prawidłowo wykonane testy PCR, które były stosowane dotychczas, wykrywają zakażone osoby w niemal 100 proc. przypadków, jednak na ogół wymagają wyszkolonego personelu, odczynników i drogiej aparatury, a wyniki dają po upływie godzin. Szybki test antygenowy daje wynik po kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Jego zaletą jest też to, że jest tańszy od testu PCR. Nie trzeba go też wieźć do laboratorium, można go wykonać samemu w domu.
Szybkie testy antygenowe dostępne na rynku są jednak mniej czułe niż badania PCR, a przez to nie są tak dokładne jak one. Test antygenowy wykrywa jedynie specyficzne dla wirusa białko. Test RT-PCR wykrywa materiał genetyczny koronawirusa SARS-CoV-2 przy wykorzystaniu metody molekularnej RT-PCR , czyli reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją. Dzięki temu możliwe jest wykrycie koronawirusa jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także

Nietypowy objaw świadczący o zakażeniu Omikronem. Naukowcy apelują do lekarzy, by zachowali czujność

Zmiany w ważności certyfikatów covidowych. Od 1 lutego będą obowiązywać krócej

PAN apeluje do rządu o natychmiastowe działania w związku z piątą falą pandemii. „Dramat skrajnej niewydolności systemu opieki zdrowotnej może dotknąć wszystkich”
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023