2 min.
Testy antygenowe są mniej wrażliwe na wariant Omikron? Sprawdziła to Amerykańska Agencja Żywności i Leków

Testy antygenowe są mniej wrażliwe na wariant Omikron? Sprawdziła to Amerykańska Agencja Żywności i Leków/ iStock
Nowy wariant SARS-CoV-2 Omikron wciąż w wielu kwestiach pozostaje zagadką. Choć badań na jego temat jest coraz więcej, to ciągle niewiele o nim wiemy. Pod znakiem zapytania stanęła też wrażliwość testów antygenów na nową odmianę. Głos w tej sprawie zabrała Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA).
Spis treści
Testy antygenowe a Omikron
Wielu z nas, na przykład przed podróżą, decyduje się na wykonanie szybkiego testu antygenowego, żeby sprawdzić, czy nie zaraziliśmy się wirusem SARS-CoV-2. FDA ostrzega jednak przed wykonywaniem badań tego typu, ponieważ w przypadku nowego wariantu wynik mogą być niewiarygodne.
„Wstępne dane sugerują, że testy antygenowe dobrze wykrywają wariant Omikron, ale ze zmniejszoną czułością. (…) „Są mniej wrażliwe na wariant Omikron niż na poprzednie warianty – podała w oświadczeniu Agencja Żywności i Leków (FDA) cytowana przez PAP.
Oznacza to, że mimo infekcji test może pokazać wynik negatywny. Agencja dodała jednak w komunikacie, że mimo tego, że może być on zakłamany, będzie nadal zezwalać na wykonywanie badań antygenowych – oczywiście przy postępowaniu zgodnie ze wszystkimi wytycznymi.
Drugi test?
„Jeśli dana osoba ma wynik ujemny w teście antygenowym, ale podejrzewa, że ma COVID-19 na podstawie objawów lub wysokiego prawdopodobieństwa zakażenia w wyniku kontaktu z osobą chorą, ważna jest kontynuacja badań w postaci testu molekularnego lub PCR” – zaznaczyła amerykańska Agencja Żywności i Leków FDA.
Dla pewności więc lepiej wykonać test ponownie – tym bardziej, że ostatnie badania mówią, że Omikron może być nawet o 35 proc. bardziej zaraźliwy niż Delta.
Co jeszcze wiemy o nowej odmianie wirusa SARS-CoV-2? Po raz pierwszy wykryto ją 11 listopada w Botswanie. Wpływ na jego szybkie tempo rozprzestrzeniania się może mieć fakt, że wariant Omikron skumulował rekordową liczbę mutacji – około 50. Ponad 30 z nich dotyczy zmian białka kolca, które jest kluczowe w procesie zakażania wirusem SARS-CoV-2. Osoby zarażone Omikronem skarżą się między innymi na podwyższoną temperatura ciała, ból mięśni oraz osłabienie.
Zobacz także
Poleć artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023