4 min.
„To jakie są w końcu te objawy koronawirusa”? Lek. Małgorzata Ponikowska wyjaśnia

„To jakie są w końcu te objawy koronawirusa”? / iStock
Katar na pewno nie? Gorączka na pewno tak? Choć koronawirus już od roku opanowuje świat, wciąż wielu Polaków nie ma pewności, jakie objawy daje COVID-19. Pisze o tym na swoim profilu na Instagramie lek. Małgorzata Ponikowska.
Spis treści
Zwykłe przeziębienie czy COVID-19?
Choć 17 listopada minął równo rok, odkąd potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Chinach, specjaliści wciąż uzupełniają wiedzę na temat patogenu, który konsekwentnie paraliżuje świat. Mimo że mówimy o tym niemal non stop, wciąż wielu z nas nie ma pewności, jakie objawy świadczą o zachorowaniu na COVID-19. Pisze o tym na swoim instagramowym profilu lek. Małgorzata Ponikowska:
Często pytacie: „to jakie są w końcu te objawy? Mój lekarz odmówił testu, bo nie miałam gorączki, stwierdził, że to zwykłe przeziębienie”. Odpowiadam: objawy są rozmaite i w żadnym wypadku nie stanowią o definitywnym rozpoznaniu!
Mając to na uwadze, lekarka dzieli się informacją, jakie scenariusze spotyka najczęściej w swojej praktyce:
1) Nagłe złe samopoczucie, bóle głowy i mięśniowe, suchy kaszel lub tylko pokasływanie (!), gorączka lub stan podgorączkowy, znaczne zmęczenie; później lub wcześniej zdarza się utrata węchu;
2) Objawy „zatokowe”, dotyczy raczej młodych dorosłych: ból w rzucie zatok, uczucie „zapchania” nosa, niektórzy mają mocny katar, inni głównie ww. uczucie „zatkania”. Utrata węchu wydaje mi się częstsza w tej grupie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Przy COVID-19 nie ma kataru? Bzdura
Specjalistka przytacza również wyniki badań przeprowadzonych przez Jerome’a R. Lechiena, otolaryngologa ze szpitala Foch w Suresnes we Francji, który wraz ze swoim zespołem przeanalizował dolegliwości u 1420 Europejczyków łagodnie lub średniociężko przechodzących COVID19 . Które symptomy powtarzały się najczęściej?
Wylicza Ponikowska:
- 70,3% pacjentów ma ból głowy,
- 70,2% pacjentów traci węch,
- 67,8% pacjentów ma zatkany nos,
- 63,2% pacjentów kaszle,
- 63,3% pacjentów odczuwa osłabienie,
- 60,1% ma katar,
- 54,2% ma zaburzenia smaku,
- 52,9% ma ból gardła,
- 45,4% ma gorączkę.
Co jest tu najbardziej istotne? Błędne przekonanie, że zachorowaniu na COVID-19 zawsze towarzyszy wysoka gorączka, a katar wyklucza infekcję koronawirusową. Pisze Ponikowska:
„Pragnę zwrócić uwagę, że gorączka występuje u mniej niż połowy pacjentów, więc jej brak o niczym nie świadczy! Co ciekawe, jeszcze niedawno panował błędny pogląd, jakoby w COVID-zie nie występował katar. Jak widzimy doskwiera on ponad połowie pacjentów, a mimo to przy jego wystąpieniu niektórzy wykluczali COVID”.
Lekarka wyjaśnia również, skąd wzięło się przekonanie o tym, katar nie jest objawem zakażenia wirusem SARS-CoV-2:
„Dziś wpadłam na trop skąd wzięła się ta dziwna legenda miejska – otóż kilka prac chińskich opublikowanych na początku epidemii donosiło, że katar dotyczy tylko 5% pacjentów! – tłumaczy lekarka. I dodaje „Ciężko powiedzieć, z czego wynika taka różnica – być może z innej specyfiki populacji europejskiej lub zmienności wirusa – natomiast wyraźnie widzimy, że na początku infekcji oraz w przypadku łagodnego przebiegu COVID-19 różnicowanie na podstawie objawów klinicznych jest trudne”.
Małgorzata Ponikowska
Na Facebooku znana jako „Lekarz na tropie zdrowia”, na Instagramie funkcjonująca jako @dr_malgorzata. Doktorantka w Katedrze Biotechnologii Molekularnej na Uniwersytecie Gdańskim, w mediach społecznościowych w prosty sposób mówi o trudnych medycznych kwestiach. Jej profil na Instagramie obserwuje ją blisko 4 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023