Przejdź do treści

To jeszcze nie koniec pandemii COVID-19? Wykryto nowe podwarianty Omikronu

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze to nie koniec pandemii..\Gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Europie rozprzestrzeniają się dwa nowe podwarianty Omikronu – BA.4 i BA.5. Ich transmisja jest szybsza niż przy innych odmianach koronawirusa. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzega, że gdy staną się dominujące, mogą prowadzić do większej liczby hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19. 

Nowe podwarianty Omikronu budzą niepokój

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podało w oficjalnym komunikacie, że dotychczas w większości państw UE wykrywalność nowych podwariantów Omikrona jest niska. Chodzi o podwarianty BA.4 i BA.5. 

Jednak w krajach, w których odsetek ten wzrósł – np. w Portugalii, gdzie do 30 maja wariant BA.5 stanowił 87 proc. przypadków zakażeń – nastąpił wzrost ogólnej liczby zachorowań.

ECDC podkreśla, że podwarianty te nie wydają się nieść ryzyka cięższego przebiegu COVID-19 niż inne odmiany, jednak „budzą niepokój”, ponieważ wzrost liczby zakażonych, spowodowany wyższymi wskaźnikami transmisji, może powodować większą liczbę hospitalizacji i zgonów. Wzrost przypadków zakażenia BA.4 i BA.5 „sugeruje, że warianty te staną się dominujące”.

Z kolei Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowało, że w Stanach Zjednoczonych warianty BA.4 i BA.5 na dzień 4 czerwca stanowiły kolejno niemal 5 proc. i 8 proc. wszystkich przypadków zakażenia koronawirusem.

Omikron: co o nim wiemy?

Omikron to odmiana koronawirusa, którą po raz pierwszy wykryto 11 listopada 2021 r. w Botswanie. Charakteryzuje ją dynamiczne tempo rozprzestrzeniania się oraz rekordowa liczba mutacji.  Wywołuje ona jednak łagodniejsze objawy niż wariant Delta. Najpopularniejsze z nich to:

 

źródło: www.ecdc.europa.eu, tvn24.pl 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.