To jeszcze nie koniec pandemii COVID-19? Wykryto nowe podwarianty Omikronu

się ten artykuł?
W Europie rozprzestrzeniają się dwa nowe podwarianty Omikronu – BA.4 i BA.5. Ich transmisja jest szybsza niż przy innych odmianach koronawirusa. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzega, że gdy staną się dominujące, mogą prowadzić do większej liczby hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19.
Nowe podwarianty Omikronu budzą niepokój
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podało w oficjalnym komunikacie, że dotychczas w większości państw UE wykrywalność nowych podwariantów Omikrona jest niska. Chodzi o podwarianty BA.4 i BA.5.
Jednak w krajach, w których odsetek ten wzrósł – np. w Portugalii, gdzie do 30 maja wariant BA.5 stanowił 87 proc. przypadków zakażeń – nastąpił wzrost ogólnej liczby zachorowań.
ECDC podkreśla, że podwarianty te nie wydają się nieść ryzyka cięższego przebiegu COVID-19 niż inne odmiany, jednak „budzą niepokój”, ponieważ wzrost liczby zakażonych, spowodowany wyższymi wskaźnikami transmisji, może powodować większą liczbę hospitalizacji i zgonów. Wzrost przypadków zakażenia BA.4 i BA.5 „sugeruje, że warianty te staną się dominujące”.
Z kolei Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowało, że w Stanach Zjednoczonych warianty BA.4 i BA.5 na dzień 4 czerwca stanowiły kolejno niemal 5 proc. i 8 proc. wszystkich przypadków zakażenia koronawirusem.
#JustPublished!
Implications of the emergence and spread of the #SARSCoV-2 variants of concern #BA4 and #BA5 for the EU/EEA.Read full report:https://t.co/Wp5NwxmzzV
— ECDC Outbreaks (@ECDC_Outbreaks) June 13, 2022
Omikron: co o nim wiemy?
Omikron to odmiana koronawirusa, którą po raz pierwszy wykryto 11 listopada 2021 r. w Botswanie. Charakteryzuje ją dynamiczne tempo rozprzestrzeniania się oraz rekordowa liczba mutacji. Wywołuje ona jednak łagodniejsze objawy niż wariant Delta. Najpopularniejsze z nich to:
- kaszel, katar i ból mięśni;
- ból głowy,
- ból gardła,
- osłabienie,
- podwyższona temperatura,
- wysypka,
- zapalenie spojówek,
- nudności, wymioty, biegunka.
źródło: www.ecdc.europa.eu, tvn24.pl
Zobacz także

5 problemów skórnych, które mogą świadczyć o zakażeniu Omikronem. Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Badanie pokazało, jakie są charakterystyczne objawy Omikronu. „Nikt nie wie, dlaczego tak jest”

Coraz więcej dzieci z COVID-19 trafia do szpitali. „Omikron nadrabia ilością. Jeśli zakażeń jest więcej, to przekłada się na ogromną liczbę hospitalizacji”
Polecamy

Pandemia zmieniła skład mikroflory jelitowej małych dzieci

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

Czeka nas epidemia chorób autoimmunologicznych. Naukowcy nie mają wątpliwości
