3 min.
To nie koniec koronawirusa. Nowa mutacja Omikronu rozprzestrzenia się po Europie

Wciąż pojawiają się nowe mutacje wirusa SARS-CoV-2.\źródło: IStock
Kaszel oraz zaburzenia smaku i węchu odchodzą powoli w niepamięć. Nowy i obecnie dominujący wariant koronawirusa, czyli Cerber BQ1 daje dość niespecyficzne objawy. Zakażeni pacjenci skarżą się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać, że to właśnie COVID-19?
Spis treści
Nowe objawy koronawirusa
Jedyną metodą, żeby stwierdzić, że zostaliśmy zakażeni koronawirusem, są nadal testy. To jedyna możliwość, żeby dowiedzieć się, że dokuczająca nam biegunka czy wymioty nie są wynikiem innych chorób. To właśnie te przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego teraz pojawiają się najczęściej u zakażonych koronawirusem. Występują one obok typowych objawów górnej infekcji dróg oddechowych. A to za sprawą nowego wariantu koronawirusa Cerber BQ1. To nowa mutacja Omikronu.
Naukowcy zauważają niepokojący trend: wciąż rośnie liczba infekcji SARS-CoV-2 w Europie. Ośmioprocentowy wzrost zakażeń w porównaniu z ubiegłym tygodniem, odnotowano na Wyspach Brytyjskich.
„Zakażenia nadal rosną w całej Anglii. W Irlandii Północnej wzrosły po raz pierwszy od miesiąca, a trend we wszystkich innych krajach Wielkiej Brytanii jest obecnie niepewny. Będziemy nadal uważnie monitorować dane w miesiącach zimowych” – powiedziała Michelle Bowen, szefowa ds. rozpowszechniania i strategii nadzoru zdrowotnego w Głównym Urzędzie Statystycznym (ONS), cytowana przez bbc.com.
W Wielkiej Brytanii dominuje wciąż BQ1 Omikron ( 50,4 proc infekcji). Jak prognozuje prof. Stephen Powis, dyrektor medyczny NHS England, wariant ten doprowadzi do dalszych wzrostów zakażeń. Z kolei polscy lekarze spodziewają się, że ta podlinia może także rozprzestrzenić się w naszym kraju. Uspokajają jednak, że nie ma ona groźnych objawów. Na tę chwilę w Polsce dominuje podwariant Omikrona BA.5.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Grypa, RSV, COVID-19
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 1 do 7 grudnia wykonano ponad 37,8 tys. testów w kierunku SARS-CoV-2 . To wzrost o blisko 1,2 tys. testów wobec poprzedniego tygodnia.
Z najnowszego raportu z 13 grudnia dowiadujemy się, że ostatniej doby otrzymano 1 176 pozytywnych testów na COVID-19. Odnotowano 1 089 kolejnych potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, z czego 243 to ponowne zakażenia. W ciągu doby 7 osób zmarło na COVID-19.
Pamiętajmy jednak, że liczby te są dość mocno zaniżone. I że oprócz COVID-19 pacjenci mierzą się także z innymi chorobami. Jest coraz więcej przypadków RSV. Mamy też sezon grypowy. Specjaliści podkreślają, że przechorowanie COVID-19 w żaden sposób nie zwiększa naszej odporności na inne choroby. Wręcz przeciwnie: kolejne zakażenie może być wyczerpujące dla naszego organizmu. Liczba zachorowań na grypę jest w tym sezonie większa niż w ostatnich trzech latach.
„Obecnie największym zagrożeniem epidemicznym jest grypa. Od września do końca listopada zachorowało niemal 1,3 mln Polaków, blisko połowa to dzieci. Do szpitali trafiło aż 4,2 tys. osób. Niemal 60 proc. hospitalizowanych to najmłodsi”- ostrzega Ministerstwo Zdrowia.
Grypa zbiera żniwo we Włoszech. Tam stwierdzono prawie milion zachorowań w ciągu tygodnia.
📢 Meldunki epidemiologiczne @NIZP_PZH wskazują, że aż:
➡ 1 479 618 Polaków 🇵🇱 zachorowało na #grypa lub miało podejrzenie zachorowania
➡ 5 032 pacjentów skierowano do szpitala z powodu grypy lub jej podejrzenia🏥
📣 Nie mamy czasu do stracenia, zaszczepmy się przeciw grypie 💉 pic.twitter.com/ig6CgA2j9s— Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy (@grypa_opzg) December 9, 2022
źródło: bbc.com
Poleć artykuł znajomej
Zobacz także

„COVID-19 nie zniknął, przysłoniła go wojna” – przypominają Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego

„Coraz częściej mamy do czynienia z gruźlicą lekooporną” – alarmuje pulmonolog lek. Anna Kazjaka-Olszewska i tłumaczy, dlaczego ta choroba jest wciąż groźna

„Nigdy nie wiemy, jaki organ upatrzy sobie koronawirus” – mówi dr n. med Krystyna Rasławska
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023