Przejdź do treści

Tragiczny efekt pandemii: ponad 120 tys. dzieci osieroconych przez COVID-19 w USA

Kolejny smutny efekt pandemii: setki tysięcy dzieci zostały osierocone przez COVID-19
Kolejny smutny efekt pandemii: setki tysięcy dzieci zostały osierocone przez COVID-19/ fot. Deborah Faulkner, Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W samych Stanach Zjednoczonych w wyniku COVID-19 ponad 120 tys. najmłodszych straciło swojego głównego opiekuna – wynika z badań przedstawionych w czasopiśmie medycznym „Pediatrics”. – Do dzieci, które zostały najbardziej poszkodowane przez pandemię, należy skierować dodatkową pomoc – zaznacza dr Alexandra Blenkinsop z Imperial College London, współautorka badań.

Ponad 120 tys. osieroconych dzieci

Depresja i stany lękowe u dzieci wydawały się jak do tej pory najbardziej przerażającymi skutkami pandemii. Niestety, jak się okazuje, może to być tylko wierzchołek góry lodowej. Jak wynika z danych przedstawionych w czasopiśmie medycznym „Pediatrics”, powodem złego stanu psychicznego najmłodszych często może być nie tylko izolacja od grupy rówieśników, ale również – śmierć najbliższych, spowodowana przez COVID-19.

Jak wykazali badacze, w ciągu ostatnich 15 miesięcy pandemii ponad 120 tys. dzieci w USA straciło swojego głównego opiekuna, rodzica lub dziadka. Chodzi o zgony nie tylko w wyniku zakażenia koronawirusem, ale  także te wywołane chorobami towarzyszącymi, ujawnionymi bądź zaostrzonymi w przebiegu infekcji SARS-CoV-2

Z kolei 22 tys. dzieci zostało pozbawionych tzw. drugorzędnego opiekuna. Mogła być nim na przykład babcia, która – choć nie była odpowiedzialna za utrzymanie i wychowywanie dziecka – zapewniała maluchowi mieszkanie.

Większość osieroconych dzieci ma pochodzenie afroamerykańskie (26 proc.) i latynoskie (32 proc.).

Specjaliści podkreślają, że najmłodszych, których dotknęła śmierć opiekunów, trzeba otoczyć szczególną opieką.

„Do dzieci, które zostały najbardziej poszkodowane przez pandemię, należy skierować dodatkową pomoc” – apeluje dr Alexandra Blenkinsop z Imperial College London, współautorka badań przedstawionych w „Pediatrics”, cytowana przez PAP.

Ręka chorej

Koronawirus w USA

Dane z 7 października mówią o 126 tys. nowych zakażeniach koronawirusem w USA i 2522 przypadkach śmiertelnych. Od początku pandemii odnotowano tam 44,1 mln przypadków zarażenia wirusem SARS-CoV-2 i 708 tys. zgonów z powodu COVID-19.

Najgorzej statystyki przedstawiają się w Kalifornii, gdzie potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem jest Zaszczepionych obiema dawkami szczepionki jest 56,6 proc. populacji USA.



Źródło: PAP/ Polsat News

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.