2 min.
Trzy kolejne szczepionki objęte przyspieszonym trybem oceny przez Europejską Agencję Leków

Trzy kolejne szczepionki objęte przyspieszonym trybem oceny przez Europejską Agencję Leków / iStock
Najnowsze
14.04.2021
Zmęczone oczy po ciężkim dniu? Mamy na to sposób – joga oczu
14.04.2021
Luzowanie obostrzeń? Minister zdrowia przedstawił plan na najbliższy tydzień
14.04.2021
„Testy-lizaki” na koronawirusa. Nowa forma diagnozowania dzieci w Niemczech
14.04.2021
Lek na astmę skuteczny w walce z COVID-19. „To badanie to kamień milowy w walce z pandemią koronawirusa”
14.04.2021
USA wzywa do wstrzymania szczepień preparatem Johnson & Johnson. Powód – zakrzepy krwi po podaniu szczepionki
Do szczepionek, którym EMA (Europejska Agencja Leków) dała pozytywną opinię, mogą dołączyć trzy kolejne. I to dosyć szybko, bo zostały objęte przyspieszonym systemem oceny. Jakie to szczepionki i na jakim etapie są prace EMA? Wyjaśniamy.
Trzy kolejne szczepionki w kolejce do zatwierdzenia
– Trzy kolejne szczepionki przeciw COVID-19 są objęte trybem oceny przez Europejską Agencję Leków” – poinformował w Polsat News dyrektor ds. systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji przy KE Andrzej Ryś.
To tzw. rolling review, w ramach którego producent szczepionki Sputnik V złożył już pierwsze dokumenty niezbędne do tego, żeby EMA wydała opinię na jej temat.
– Nasi eksperci rozpoczęli proces oceny tych dokumentów. Wymagane są jeszcze inspekcje w rosyjskich fabrykach, które są przygotowywane obecnie, żeby sprawdzić, jak wygląda produkcja, jak spełniane są jakościowe standardy – poinformował Ryś.
Europejska Agencja Leków (EMA) spodziewa się, że ocena rosyjskiego preparatu przebiegnie szybko, ale nie można jeszcze podać daty jego zatwierdzenia. Andrzej Ryś zaznaczył, że jest to proces, który trwa kilka miesięcy.
Co oprócz Sputnika V?
– W przyspieszonym procesie oceny przez Europejską Agencję Leków są też dwie inne szczepionki: amerykańska firmy Novavax, z badań klinicznych wygląda, że jest dobrą, obiecującą szczepionką i szczepionka CureVac – niemieckiej firmy – podał Andrzej Ryś.
Procedura rolling review jest jednym z narzędzi regulacyjnych wykorzystywanych przez EMA do przyspieszenia oceny obiecującego leku lub szczepionki w sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego.
W przypadku rolling review Europejska Agencja Leków dokonuje sukcesywnie oceny dostępnych danych z trwających badań przed podjęciem decyzji, że dostępne dane są wystarczające i że wniosek formalny może zostać złożony.
Zobacz także

„Bez podania szczepienia, po zachorowaniu na COVID-19, z grupy miliona osób nie przeżyje 30 tysięcy” – alarmują eksperci z PAN

„Jak słyszę, że lekarz odmawia szczepienia pomimo braku przeciwwskazań, to mam ochotę zapaść się pod ziemię” – pisze lekarka Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, Mama Pediatra

„Przyjdź na zakupy do IKEA, a dostaniesz szczepionkę”. Tak w Izraelu zachęca się do zaszczepienia się przeciwko COVID-19
Poleć artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

14.04.2021
„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim

12.04.2021
Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

12.04.2021
Dr Ewa Kuchowicz: W starym budownictwie paprocie o wiele lepiej rosną niż w nowych blokach. Coś im niespecjalnie służy, a rośliny potrafią być wrażliwe, dużo bardziej wrażliwe niż my

10.04.2021