Przejdź do treści

Trzykrotny wzrost przypadków depresji poporodowej u kobiet. To żniwo pandemii COVID-19

Kobieta trzyma niemowlę na rękach
Trzykrotny wzrost przypadków depresji poporodowej u kobiet. To żniwo pandemii COVID-19/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Jedna na trzy świeżo upieczone mamy doświadcza depresji poporodowej. Wskaźnik ten wzrósł prawie trzykrotnie podczas pandemii COVID-19. Naukowcy odnotowali również częstsze myśli o samookaleczeniu wśród kobiet po porodzie.

1 na 3 rodzące doświadcza depresji poporodowej

Według danych Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) w Stanach Zjednoczonych przed pandemią COVID-19 depresji poporodowej doświadczała jedna na osiem kobiet, a około 5-7 proc. wykazywało poważne objawy depresji. Jak udowodnili naukowcy z University of Michigan, liczby te wzrosły prawie trzykrotnie podczas pierwszych miesięcy z koronawirusem SARS-CoV-2. Eksperci odnotowali, że co trzecia kobieta, która urodziła w pierwszym kwartale pandemii, cierpiała na depresję poporodową.

Specjaliści opublikowali swoje badania na łamach czasopisma „BMC Research Notes”. W swoich analizach opierali się na danych ankietowych zebranych między lutym a lipcem 2020 r. od 670 amerykańskich pacjentek po porodzie.

„Odkryliśmy również, że prawie 1 na 5 uczestniczek, które uzyskały pozytywny wynik badania pod kątem depresji poporodowej, zgłaszało myśli o samookaleczeniu. Jest to bardzo niepokojące” – wskazał główny autor badania Clayton Shuman, adiunkt pielęgniarstwa na Uniwersytecie Michigan.

Joanna Frejus/archiwum prywatne

Sposób karmienia ma znaczenie

Shuman zaznaczył, że kobiety, które karmiły swoje dzieci mlekiem modyfikowanym, były o 92 proc. bardziej narażone na depresję poporodową i o 73 proc. na wystąpienie głównych objawów depresji w porównaniu do kobiet, które karmiły piersią. W badaniu wykazano także, że matki, które obawiały się zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2, miały o 71 proc. większe prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku badania przesiewowego w kierunku depresji poporodowej. Wskaźnik ten był jeszcze wyższy (74 proc.) w przypadku kobiet, które musiały przebywać na oddziale intensywnej terapii noworodków. Ponadto każdy kolejny tydzień na oddziale zwiększał to ryzyko o 4 proc.

„Nie spodziewaliśmy się, że tak wiele kobiet uzyskało pozytywny wynik badania na depresję, w tym poważną depresję” – wskazują autorzy badania.

Jak wskazuje Shuman, wzrost przypadków depresji poporodowej w pierwszym kwartale pandemii spowodowany był przede wszystkim niedostatecznym dostępem w tym czasie do zasobów wspierających karmienie piersią. Młode matki miały ograniczone konsultacje laktacyjne, wobec czego miały trudności z karmieniem dziecka, przez co były narażone na większy stres. Ponadto badania sugerują również, że karmienie piersią może chronić pacjentki po porodzie przed depresją poporodową.

Napięcie wśród matek potęgował także gorszy dostęp do mieszanek dla niemowląt, ponieważ wiele firm w pierwszych miesiącach pandemii miało znaczne opóźnienia w dostawach.

„Leczenie ma kluczowe znaczenie dla powrotu do zdrowia” – powiedział Shuman i dodał: „Edukacja na temat depresji poporodowej musi być lepiej rozpowszechniana i wdrażana. Trzeba walczyć z piętnowaniem dotkniętych tą chorobą kobiet, społecznie i emocjonalnie wspierać pacjentki po porodzie”

 

Źródło: https://news.umich.edu/

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Nie chciałem dalej żyć. Czułem się, jakbym tonął”. Ed Sheeran opowiedział o zaburzeniach odżywiania, depresji i uzależnieniu

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

„Emocje na tym etapie są o wiele, wiele potężniejsze od ciebie”. Kylie Jenner szczerze o depresji poporodowej

Kobieta

WHO alarmuje: Do 2030 r. z depresją będzie zmagać się większość społeczeństwa na całym świecie

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

Mania – bliska siostra depresji. Czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

Michał Malitowski

„Ludzie chorują na nadciśnienie, na astmę, na wrzody żołądka, a mnie dopadło akurat to”. Michał Malitowski opowiada o swoich zmaganiach z chorobą afektywną dwubiegunową

„Dość!”. Po jej ostatnim nagraniu na temat „szkodliwości leków antydepresyjnych” będzie pozew przeciwko szerzeniu nieprawdy przez Beatę Pawlikowską

Czy antydepresanty uzależniają? Z popularnym mitem rozprawia się lekarka Joanna Adamiak

Aleksandra Kwaśniewska

Aleksandra Kwaśniewska w mocnych słowach o śmierci przyjaciela. „Depresja nie omija sławnych i bogatych”

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

Kobieta

Międzynarodowy zespół bada depresję poporodową u uchodźczyń z Ukrainy

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji. „Nie powinien wypowiadać się na ten temat”

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

Dłonie człowieka, który znajduje się pod wodą

„Ludzie przyjmujący leki na depresję również odbierają sobie życie” – ostrzega psycholożka

Patricia Kazadi

Patricia Kazadi o endometriozie: „Ból był już codzienny, promieniujący do lędźwi, a z czasem uniemożliwiał mi chodzenie”