2 min.
Rzeszów szczepi najszybciej w kraju. Szczepionki na COVID-19 otrzymali nawet 20- i 30-latkowie

Rzeszów szczepi najszybciej w kraju. Szczepionki na COVID-19 otrzymują wszyscy chętni - bez skierowania / zdj. Donato Fasano/Getty Images
Najnowsze
19.04.2021
„Hej, dziewczyny”, okresową rewolucję w szkołach czas zacząć. Oto poradnik, z którym staniecie do walki w ubóstwem menstruacyjnym
19.04.2021
Niezaszczepieni urzędnicy mogą zostać zwolnieni, jeśli odmówią testu na COVID-19 – podaje izraelski dziennik
19.04.2021
Ozdrowieńcy zostaną wystawieni na działanie koronawirusa. Badanie ma sprawdzić reakcje ich układu odpornościowego
19.04.2021
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
19.04.2021
UE może nie przedłużyć umowy z AstraZeneką. Jednym z powodów opóźnienia w dostawach szczepionki
W stolicy Podkarpacia na koronawirusa 19 zaszczepiło się już prawie 63 proc. mieszkańców – to znacznie więcej niż w pozostałych regionach kraju. W przedświąteczny czwartek i piątek szczepili się już nawet 20- i 30-latkowie. Nie potrzebowali do tego skierowania.
Rzeszów liderem szczepień w Polsce
W liczącym 190 tys. mieszkańców Rzeszowie wykonano już 119 tys. szczepień, co oznacza, że preparat przeciw COVID-19 otrzymało 63 proc. populacji. Średnia dla największych polskich miast jest „nieco” niższa – wynosi 27 proc. Najwięcej do tej pory osób zaszczepiły Katowice – 39 proc. mieszkańców, następnie Poznań – 36 proc. i Lublin – 34 proc. Mowa tu oczywiście o pierwszej dawce. Jeśli chodzi o dawkę drugą, w stolicy Podkarpacia przyjęło ją 33 tys. osób (17,4 proc. mieszkańców). Dla porównania – średnia dla całego kraju wynosi 5,4 proc.
Skąd tak wysokie liczby w tym konkretnym ośrodku? Sprawę skomentował pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk, zaprzeczając, by mieszkańcy Rzeszowa byli szczepieni szybciej cała reszta Polski.
„Wszystkie regiony szczepią w podobnym tempie. Rozmieszczenie punktów na Podkarpaciu powoduje, że mieszkańcy części regionu i pobliskich powiatów korzystają ze szczepień w Rzeszowie” – napisał Dworczyk na Twitterze.
Kontrowersje wokół rzeszowskich szczepień
Stolicy Podkarpacia można by gratulować i zazdrościć sprawności w przeprowadzaniu szczepień, jednak – jak to zwykle bywa – sprawa nie jest pozbawiona kontrowersji. Według informacji przekazanych przez media, stosowane w Rzeszowie procedury nie są zgodne z regulacjami przyjętymi w ramach narodowego programu szczepień. Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, w czwartek i piątek przed Wielkanocą przed jednym z punktów na przyjęcie preparatu Pfizera przeciw COVID-19 wyczekiwały tłumy, w tym 20-, 30- i 40-latkowie bez skierowań na szczepienie.
O tym, że we wspomnianym punkcie szczepień szczepionkę można otrzymać, wchodząc „z ulicy”, pisała również Wirtualna Polska.
Komentatorzy zwracają uwagę, że rzeszowskie szczepienia poza kolejnością, niezależnie od wieku, to najlepszy przykład chaosu organizacyjnego i komunikacyjnego, jaki zapanował 1 kwietnia, gdy okazało się, że rząd „uwolnił” dodatkowe miejsca na szczepienia dla 40- i 50-latków. Nie brakuje też głosów, że przyspieszone szczepienia w Rzeszowie mają motywacje polityczne (w mieście 9 maja odbędą się wybory prezydenckie).
Poleć artykuł
Zobacz także

Trzy kolejne szczepionki objęte przyspieszonym trybem oceny przez Europejską Agencję Leków

Akryflawina – naprawdę skuteczny lek na COVID-19? Wstępne wyniki badań zachęcające

Badania pokazują, że u kobiet występują gorsze skutki uboczne po szczepieniu przeciw COVID-19 niż u mężczyzn. Z czego to wynika?
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.04.2021
„Zatracamy się w związku, bo chcemy, żeby wreszcie ktoś nas bezinteresownie i bezwarunkowo pokochał”. Dlaczego niektórzy kochają za mocno i jak z tego wyjść cało?

16.04.2021
„Wiem o dziewczynkach, które próbowały przyklejać podpaskę do ciała, nie majtek” – mówi Katarzyna Banasiak, edukatorka seksualna

15.04.2021
„Przynajmniej nigdy wam nie umrze”. Karolina Jonderko i Basia Smolińska wyjaśniają, co dają kobietom lalki reborn

14.04.2021