Przejdź do treści

Tylko sześć osób nie zaraziło się koronawirusem na imprezie. Naukowcy nie mają wątpliwości, dlaczego mieli przewagę nad innymi gośćmi

Tylko sześć osób nie zaraziło się koronawirusem na imprezie. Naukowcy nie mają wątpliwości, dlaczego mieli przewagę nad innymi gośćmi
Tylko sześć osób nie zaraziło się koronawirusem na imprezie. Naukowcy nie mają wątpliwości, dlaczego mieli przewagę nad innymi gośćmi / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Po imprezie urodzinowej zorganizowanej w West Hoxton, na przedmieściach Sydney, większość uczestników otrzymała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Kilku osobom jednak udało się wyjść z feralnej imprezy bez infekcji. Wszystko dzięki szczepionkom. 

Nieudany finał imprezy

24 z 30 gości imprezy urodzinowej na przedmieściach Sydney zaraziło się wariantem Delta koronawirusa – podały władze ds. zdrowia w Nowej Południowej Walii.

– Żadna z tych 24 zarażonych osób nie była zaszczepiona – stwierdził na konferencji Brad Hazzard, minister zdrowia i badań medycznych Nowej Południowej Walii.

Zakażenia udało się uniknąć tylko sześciu osobom. Jak się okazało, byli to pracownicy służby zdrowia, którzy przyjęli już swoją dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Na konferencji prasowej dotyczącej całego zdarzenia specjaliści z zakresu zdrowia podkreślali, że ta sytuacja bardzo dobitnie pokazała ogromne znaczenie szczepień.  – Mam krótki przekaz: szczepmy się! – zaapelował Hazzard.

Wariant Delta

Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oszacowało, że do końca sierpnia wariant Delta koronawirusa będzie stanowić 90 procent wszystkich nowych zakażeń w Unii Europejskiej. Został on zgłoszony już w 96 krajach.

Jak wyjaśniają naukowcy, wynika to z tego, że wariant indyjski jest podwójnie zmutowany (zawiera mutację L452R i E484Q). Może to pozwolić „uciec” mu przed reakcją układu odpornościowego organizmu. Symptomy, które pojawiają się u chorych, łatwo można pomylić z przeziębieniem. To m.in. utrata apetytu, ból brzucha, utrata słuchu, mdłości, wymioty czy ból stawów.

W Polsce potwierdzono 113 przypadków wariantu Delta koronawirusa. Transmisja tej odmiany w naszym kraju jest bardzo niewielka w porównaniu z Wielką Brytanią, gdzie liczba przypadków zarażenia wariantem Delta wzrosła ostatnio aż o 47 proc. i stanowi większość wszystkich zakażeń SARS-CoV-2. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podkreślał na ostatniej konferencji, że nie ma żadnych ognisk indyjskiej odmiany koronawirusa, a pojedyncze przypadki zarażenia są szybko wyłapywane. Jednak według niego lepiej „dmuchać na zimne” i wciąż zachowywać wszelkie środki ostrożności.


Źródło: Delta Variant Infected Dozens At A Party – Except The Six Vaccinated People | IFLScience

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.