Przejdź do treści

Tysiące Polaków nie zgłosiło się po drugą dawkę szczepionki na COVID-19

Szczepionka
Tysiące Polaków nie zgłosiło się po drugą dawkę szczepionki na COVID-19/ (Photo by Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ponad 9 tys. Polaków nie zgłosiło się po drugą dawkę szczepionki na COVID-19, jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. „Jest to statystycznie dostrzegana grupa” – mówił o problemie minister Michał Dworczyk.

Nie zgłaszają się na drugą dawkę szczepionki

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, ponad 9 tys. Polaków nie zgłosiło się po drugą dawkę szczepionki na COVID-19. Odnotowano dokładnie 9240 osób, jak podaje portal polsatnews.pl. Z przedstawionych danych można wyczytać także, przy którym preparacie Polacy najczęściej rezygnują z drugiej dawki.

Z informacji wynika, że większość z tych osób (7644) nie zgłosiło się na szczepienie preparatem Pfizera. Najwięcej osób zrezygnowało z niego w województwach: mazowieckim – 1308, śląskim – 824 i dolnośląskim – 708. Z kolei z następnej dawki Moderny zrezygnowało 1040 osób.

Wiadomo także, że w przypadku preparatu AstraZeneki Polacy najliczniej zgłaszali się po ostatnią dawkę szczepionki. Nie przyszło jedynie 556 osób.

O sytuację został zapytany minister Michał Dworczyk w trakcie środowej konferencji prasowej.

Jest to statystycznie dostrzegana grupa. I tutaj mamy nadzieję, że rzeczywiście nie stanie się to w pewnym momencie jakimś problemem” – powiedział.

Szef KPRM dodał także, że przez poluzowanie obostrzeń wiele osób zapomina o trwającej wciąż pandemii COVID-19 i jej konsekwencjach. Zaznaczył również, że pełną ochronę zdobywa się dopiero po dwóch dawkach preparatu. Jedna dawka może zapewnić ochronę na krótki czas, ale w dłuższej perspektywie może okazać się niewystarczająca.

Szczepionka

Szczepienia w Polsce

Szczepienia na COVID-19 w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku. Program szczepień nabrał tempa w kwietniu, by – jak zapowiadał premier Mateusz Morawiecki – do końca II kwartału podać 20 mln kolejnych dawek preparatów. Obecnie wykonano 16 812 136 szczepień z wykorzystaniem czterech różnych preparatów. Jedną dawką zostały zaszczepione 12 125 653 osoby. Natomiast drugą dawkę otrzymało 5 051 586 osób, o czym poinformował Michał Dworczyk.

„Przekroczyliśmy właśnie liczbę 5 mln pacjentów w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. W przypadku trzech szczepionek (AstraZeneca, Pfizer i Moderna) tylko dwie dawki gwarantują pełną ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby” – napisał na swoim profilu na Twitterze minister Michał Dworczyk.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.