3 min.
UE może nie przedłużyć umowy z AstraZeneką. Jednym z powodów opóźnienia w dostawach szczepionki

Szczepionka na COVID-19 / gettyimages
„Jesteśmy pragmatyczni. Moim priorytetem jako menedżera ds. szczepionek jest to, aby ci, z którymi podpisujemy umowę, dostarczali szczepionki na czas” – mówi Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego. W związku z opóźnieniami w dostawach szczepionki przeciwko COVID-19, Unia Europejska może nie przedłużyć umowy z AstraZeneką.
Spis treści
Kiedy koniec umowy z AstrąZeneką?
„Zamówiliśmy 120 mln dawek w pierwszym kwartale i 180 mln w drugim kwartale. Okazuje się, że w pierwszym kwartale AstraZeneca wysłała tylko 30 mln, co stworzyło problemy, które wszyscy widzieli, a w drugim kwartale dostarczyli tylko 70 mln” – mówił Breton w rozmowie ze stacją BFMTV.
Kontrakt szwedzko-brytyjskiego laboratorium AstraZeneca z Unią Europejską kończy się 30 czerwca br.
Zaprzestanie stosowania szczepionki AstraZeneca
Już w piątek Agnes Pannier-Runacher, francuska minister ds. przemysłu, informowała, że UE prawdopodobnie nie odnowi umowy z AstraZeneką w 2022 roku. Kilka dni wcześniej Dania, jako pierwszy kraj europejski, ogłosiła zaprzestanie stosowania tej szczepionki.
Zastrzeżenia do AstraZeneki ma również Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE, która w ubiegłym tygodniu poinformowała, że w przeciwieństwie AstraZeneki, Pfizer/BioNTech okazał się wiarygodnym partnerem.
Czym obecnie szczepi się przeciwko COVID-19 w Polsce?
Obecnie w Polsce stosowane są trzy szczepionki: preparaty Pfizera, Moderny oraz AstraZeneca. 14 kwietnia do kraju dotarły również szczepionki firmy Johnson & Johnson.
Preparaty Pfizera i Moderny są oparte na technologii mRNA i działają w taki sam sposób. Zawierają mRNA kodujące białko znajdujące się w otoczce koronawirusa SARS-CoV-2. Po wprowadzeniu go do organizmu komórki rozpoczynają produkcję białka, które normalnie znajduje się na zewnątrz wirusa. Organizm rozpoznaje je jednak jako obce, przez co dochodzi do produkcji odpowiednich przeciwciał, które chronią nas w momencie, gdy wirus przedostaje się do organizmu.
Szczepionka AstraZeneca jest tzw. szczepionką wektorową i ma inny mechanizm. Zawiera cząsteczki zmodyfikowanego adenowirusa, będącego nośnikiem mRNA. Adenowirusy odpowiadają za częste infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci i młodzieży. Do organizmu przedostają się drogą kropelkową, podobnie jak SARS-CoV-2. W szczepionce przeciw COVID-19 pełnią rolę swego rodzaju „taksówki”, która ma za zadanie przenieść do organizmu fragment materiału genetycznego mającego wywołać odporność przeciwko SARS-CoV-2.
Wszystkie z wymienionych szczepionek podaje się w dwóch dawkach. W przypadku Pfizera odstęp między nimi powinien wynosić co najmniej 21 dni, preparat Moderny wymaga 28 dni przerwy. W przypadku AstraZeneca szczepionkę można podać pomiędzy 4. a 12. tygodniem od przyjęcia pierwszej dawki.
COVID-19 Vaccine Janssen to czwarta dopuszczona w Unii Europejskiej szczepionka przeciw koronawirusowi. Specyfik został zatwierdzony do obrotu przez Europejską Agencję Leków 11 marca. Dostawy szczepionki do krajów Wspólnoty Johnson & Johnson rozpoczął w poniedziałek, 12 kwietnia – informowała o tym komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides.
Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Zdrowia, dotychczas w Polsce zaszczepionych zostało 8 845 735 osób, z czego pierwszą dawką – 6 556 776, a dwoma – 2 288 959. Średnio dziennie szczepi się 135 154 osób.
Udostępnij
Zobacz także

„Przyjdź na zakupy do IKEA, a dostaniesz szczepionkę”. Tak w Izraelu zachęca się do zaszczepienia się przeciwko COVID-19

„Jeżeli inni nie chcą w Unii Europejskiej szczepionki firmy AstraZeneca, to my kupmy, ile się da” – mówi wirusolog

„Mamy najwyższy w UE odsetek osób po pierwszej dawce” – informuje Michał Dworczyk
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023