Przejdź do treści

Ukraina. Każda osoba zaszczepiona na COVID-19 dostanie w nagrodę tysiąc hrywien

Kobieta w maseczce ochronnej odsłania ramię i pokazuje miejsce po szczepieniu
Ukraina. Każda osoba zaszczepiona na COVID-19 dostanie w nagrodę tysiąc hrywien/ Fot. Freepik
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tysiąc hrywien, czyli równowartość 155 zł, otrzyma każda osoba, która zaszczepi się na COVID-19. O nowym planie walki z koronawirusem SARS-Cov-2 poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Tysiąc hrywien za zaszczepienie się na COVID-19

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że wszyscy obywatele Ukrainy, którzy zaszczepili się na COVID-19, otrzymają po tysiąc hrywien.

„Każdy, kto miał dwie dawki, będzie mógł otrzymać 1000 hrywien” – powiedział prezydent w opublikowanym wideo.

Wypłaty pieniężne dla zaszczepionych to sposób władz w Kijowie na walkę z koronawirusem SARS-CoV-2. Kraj liczący 45 milionów ludzi doświadcza obecnie najgorszej w historii tego państwa fali pandemii, napędzanej głównie przez bardziej zakaźny wariant Delta i wysoki stopień sceptycyzmu wobec szczepień wśród ludności. Ukraina jest bowiem krajem o jednym z najmniejszych odsetków zaszczepienia przeciw koronawirusowi w Europie. W pełni zaszczepionych jest zaledwie 21 proc. ukraińskiego społeczeństwa.

W oświadczeniu wideo Zełeński wyjaśnił, że kwota za zaszczepienie zostanie przelana na konto w państwowej mobilnej aplikacji „Dija”. Jak dodał, wydać ja będzie można na określone cele, m.in. karnet na siłownię i fitness, bilety komunikacyjne, lotnicze lub do kina czy teatru.

Matka przytula dziecko przed szkołą

Rekordowe liczby zgonów z powodu COVID-19 na Ukrainie

Jesienna fala koronawirusa SARS CoV-2 na Ukrainie rozwija się dynamicznie. Kraj ten odnotował w ostatnich dniach rekordową liczbę dziennych zgonów z powodu COVID-19 i nowych przypadków zakażenia. W poniedziałek ukraiński resort zdrowia poinformował o 442 zgonach z powodu COVID-19. W zeszłym tygodniu liczba ta osiągnęła nowy dzienny rekord 833 osób, co stanowi najwyższe liczby zgonów z powodu infekcji koronawirusem na całym świecie zaraz po Rosji. Ogółem od początku pandemii na Ukrainie zachorowało ponad 3 mln osób, zmarło 77 tys.

Rozwój pandemii spowodował znaczny wzrost liczby pochówków, a zwłaszcza kremacji. Krematorium w Kijowie podwoiło liczbę kremacji w porównaniu do miesięcy letnich, jak wyjaśnił w poniedziałek rzecznik krematorium Andrij Jaszczenko w rozmowie z AFP.

„Porównując ten okres z letnim, przeprowadziliśmy dwa razy więcej kremacji. O ile wtedy było ich średnio 60 dziennie, teraz jest między 100 a 120” – tłumaczył.

Jak dodał, w ostatnich tygodniach placówka była otwarta dłużej niż zwykle i czasami działała do północy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.