Przejdź do treści

Unia Europejska dała zielone światło rosyjskiej szczepionce Sputnik V. Teraz pora na decyzję Europejskiej Agencji Leków

Unia Europejska dała zielone światło rosyjskiej szczepionce Sputnik V. Teraz pora na decyzję Europejskiej Agencji Leków
Unia Europejska dała zielone światło rosyjskiej szczepionce Sputnik V. Teraz pora na decyzję Europejskiej Agencji Leków/ fot. Mousaab Rouibi, Getty Images)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Do tej pory rosyjska szczepionka Sputnik V jest dopuszczona do obrotu m.in, w Kazachstanie, Indiach, Korei Południowej i Brazylii. Całkiem prawdopodobne, że trafi również do krajów UE. „Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) złożył wniosek o rejestrację szczepionki Sputnik V w UE  i otrzymał potwierdzenie, że wniosek został przyjęty” – informuje agencja RIA Nowosti.

Wniosek rozpatrzony pozytywnie

RDIF złożył wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o udział w konsultacjach naukowych dotyczących szczepionki Sputnik V w dniu 22 października 2020 r. Przedstawiciele funduszu, twórcy szczepionki Sputnik V oraz przedstawiciele EMA odbyli takie konsultacje naukowe 19 stycznia 2021 r. – poinformował RDIF.

Rosyjski wniosek został rozpatrzony pozytywnie. O szybkości jego zatwierdzenia zadecyduje Europejska Agencja Leków. Jeśli warunkowe świadectwo rejestracji zostanie wydane i zatwierdzone przez Komisję Europejską, rosyjska szczepionka będzie mogła być dostarczana do krajów Unii.

A głosów poparcia dla preparatu jest w UE coraz więcej. Za zatwierdzeniem szczepionki opowiedział się m.in. minister zdrowia Niemiec Jens Spahn.

Niezależnie od kraju, w którym produkowana jest szczepionka, jeśli jest ona bezpieczna i skuteczna, może pomóc poradzić nam sobie z pandemią” – ocenił w wywiadzie dla dziennika „Frankfurter Allgemaine Zeitung” Spahn.

Szczepionka

Co wiemy o szczepionce Sputnik V?

1 lutego TASS poinformował o rozpoczęciu szczepień na COVID-19 Sputnikiem na terenie samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej znajdującej się na terytorium wschodniej Ukrainy.

Sputnik V, rosyjska szczepionka przeciwko SARS-CoV-2, była pierwszą, o której usłyszał świat. Została opracowana w moskiewskim Instytucie Gamaleja. Ostatnio w brytyjskim czasopiśmie naukowym „Lancet” opublikowane zostały wyniki ostatniej fazy badań klinicznych nad rosyjską szczepionką. Badanie potwierdziło bezpieczeństwo preparatu i jego skuteczność na poziomie 91,6 proc.

To szczepionka wektorowa na bazie adenowirusa. Co to oznacza? Wektorem jest tu zmodyfikowany wirus, który jest pozbawiony genów odpowiedzialnych za replikację. Raz wstrzyknięty do organizmu ludzkiego wektor zawierający gen koronawirusa ma za zadanie sprowokować produkcję białek szczytowych bez faktycznego infekowania organizmu. To buduje naturalną odporność organizmu na SARS-CoV-2.

Sputnik-V składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie dwóch tygodni (każda zawiera inny typ adenowirusów).

 


Źródło: agencja RIA Nowosti

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.