2 min.
URPL wprowadza przepis na roztwór antyseptyczny. Od tej pory może być robiony i sprzedawany w aptece

URPL wprowadza przepis na roztwór antyseptyczny. Od tej pory może być robiony i sprzedawany w aptece/ iStock
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) opublikował przepis na etanolowy roztwór antyseptyczny do stosowania na skórę, który sprawdzi się przy odkażaniu rąk. Do tej pory prawo farmaceutyczne nie pozwalało na taką sprzedaż. Teraz jednak się to zmieniło.
W sklepach i aptekach brakuje żeli antybakteryjnych w związku z epidemią koronawirusa.W sieci krążą przepisy, jak zrobić płyn odkażający w domu. (U nas możesz go znaleźć tu). Co ważniejsze, aptekarze dysponują odpowiednią wiedzą i środkami, aby taki środek wykonać. Niestety, w związku z prawem farmaceutycznym, takie produkty nie mogły być sprzedawane. 11 marca jednak URPL wprowadził taką możliwość. Od tej pory apteki mogą wydawać samodzielnie przygotowany etanolowy roztwór antyseptyczny do stosowania na skórę. Można go kupić bez recepty.
Wprowadzenie do Farmakopei Polskiej monografii dla etanolowego roztworu antyseptycznego do stosowania na skórę (Solutio antiseptica spirituosa ad usum dermicum) w trybie pilnym spowodowane jest szczególną sytuacją epidemiologiczną związaną z zakażeniami koronawirusem powodującym chorobę zakaźną COVID-19 – czytamy na stronie.
Monografia FP pozwala na sporządzenie produktu w aptece i wydanie go jako „lek apteczny”. Jak zaznaczono, monografia została opracowana dla rekomendowanego przez WHO składu preparatu do dezynfekcji skóry.
Zobacz także
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023