Przejdź do treści

Ursula von der Leyen ogłosiła datę rozpoczęcia szczepień na COVID-19 w całej Unii Europejskiej

Pracownicy służby zdrowia w kombinezonach ochronnych
Ursula von der Leyen ogłosiła datę rozpoczęcia szczepień na COVID-19 w Unii Europejskiej/ Photo by Maja Hitij/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„W dniach 27, 28 i 29 grudnia w całej UE rozpoczną się szczepienia” – oznajmiła na Twitterze Ursula von der Leyen. Wraz z tą radosna informacją dotarły do nas też mniej optymistyczne wieści – o wprowadzaniu kolejnych restrykcji w okresie świątecznym i noworocznym. Nowe obostrzenia wchodzą w życie nie tylko w Polsce

Szczepienia w UE jeszcze w 2020 roku

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oznajmiła, że szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczną się w krajach Unii Europejskiej od 27 grudnia.

„Nadszedł czas Europy. W dniach 27, 28 i 29 grudnia w całej UE rozpoczną się szczepienia”– napisała na Twitterze von der Leyen, dodając – „Razem chronimy naszych obywateli. Wspólnie jesteśmy silniejsi”.

Przemawiając w Parlamencie Europejskim, von der Leyen powiedziała, że wszystkie kraje UE mogą rozpocząć szczepienia tego samego dnia, zaraz po zatwierdzeniu szczepionki Pfizer-BioNTech.

„Aby dotrzeć do końca pandemii, zaszczepionych powinno być 70 proc. populacji. To ogromne zadanie. Zacznijmy więc jak najszybciej”- powiedziała posłom Parlamentu Europejskiego von der Leyen.

ozdrowieńcy po COVID-19

Zatwierdzenie szczepionki na koronawirusa

Dodała także, że szczepionka powinna zostać zatwierdzona w przeciągu tygodnia. Pierwsi obywatele UE będą mogli więc zostać zaszczepieni przed końcem roku. Jeśli Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdzi szczepionki, Bruksela musi najpierw skonsultować się z państwami członkowskimi, zanim będzie można rozpocząć szczepienia.

Zakupiliśmy więcej dawek szczepionki przeciwko Covid-19 niż potrzeba, żeby zapewnić szczepienie wszystkim obywatelom Europy, będziemy także w stanie zaopatrzyć naszych partnerów – mówiła von der Leyen.

Szczepienie firmy Pfizer i BioNTech zostało już zatwierdzone w kilku zachodnich krajach, a w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach dokonano pierwszych szczepień.

Nowe obostrzenia w Europie na święta i sylwestra

Wraz z tą radosna informacją na temat szczepionek dotarły do nas też mniej optymistyczne wieści – o wprowadzaniu kolejnych restrykcji w okresie świątecznym i noworocznym. Nowe obostrzenia wchodzą w życie nie tylko w Polsce. Ponowny lockdown ogłosiły m.in. Niemcy, Holandia i Litwa. Niektóre państwa zdecydowały się także na wprowadzenie godzin policyjnych. W Austrii i Francji obowiązuje ona od godz. 20, we Włoszech, w Belgii i Grecji od godz. 22, a w Czechach od godz. 23. We Włoszech i Francji ogłoszono także zakaz przemieszczania się. Natomiast w Grecji nie można opuszczać domu bez istotnego powodu. Grecy, którzy chcą udać się do pracy, muszą wcześniej zgłosić to przez SMS.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.