Przejdź do treści

Ursula von der Leyen, szefowa KE: do końca lata 2021 r. chcemy zaszczepić w UE 70 proc. dorosłych

Ursula von der Leyen / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Naszym celem jest zaszczepienie do końca lata przeciwko COVID-19 70 proc. dorosłych w Unii Europejskiej. Jeśli uda nam się to zrobić, będzie to wielkie osiągnięcie” – mówiła w rozmowie z niemiecką telewizją publiczną ZDF Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. 

Duże postępy w szczepieniach

Przewodnicząca Komisji Europejskiej podczas rozmowy z niemiecką telewizją publiczną ZDF mówiła także, że jej zdaniem – mimo problemów z dostawami – Unia Europejska poczyniła duże postępy w szczepieniach przeciwko COVID-19 i znajduje się na właściwej drodze. Do tej pory w Unii Europejskiej zaszczepiono 12 mln ludzi.

Ursula von der Leyen dodała, że luty i marzec, jeśli chodzi o zaopatrzenie w szczepionki, będą trudnymi miesiącami. Wyjaśniła jednak, że zaraz po tym, jak zostaną zatwierdzone kolejne preparaty, do Unii Europejskiej powinno trafić zdecydowanie więcej szczepionek. 

We Włoszech 100 tys. osób zaszczepiono przeciw COVID-19 poza kolejką

Kolejne dawki

Komisja Europejska dopuściła w piątek do obrotu w Unii Europejskiej szczepionkę AstraZeneca po pozytywnej ocenie Europejskiej Agencji Leków (EMA) o warunkowym zatwierdzeniu preparatu dla osób w wieku od 18 lat. Szczepionka ma być podawana w dwóch dawkach, przy czym drugą należy podać w okresie od 4 do 12 tygodni po pierwszej.

KE zawarła z AstraZeneca umowę na dostawę 300 mln dawek szczepionki, z opcją dokupienia kolejnych 100 mln.

Przewodnicząca KE poinformowała również, że koncern AstraZeneca dostarczy na unijny rynek w pierwszym kwartale 2021 roku dodatkowe 9 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19. W sumie w tym okresie koncern farmaceutyczny ma dostarczyć 40 mln dawek.

AstraZeneca ma rozpocząć dostarczanie szczepionek tydzień wcześniej niż planowano.

„Firma zwiększy też swoje możliwości produkcyjne w Europie” – napisała przewodnicząca KE na Twitterze.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.