Przejdź do treści

Nowe wytyczne rządu. Przez trzy dni będą zamknięte cmentarze.”Uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie”

Nowe wytyczne rządu. Przez trzy najbliższe dni będą zamknięte cmentarze, od poniedziałku nakaz pracy zdalnej dla pracowników biurowych
Nowe wytyczne rządu. Przez trzy najbliższe dni będą zamknięte cmentarze, od poniedziałku nakaz pracy zdalnej dla pracowników biurowych / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Podjęliśmy decyzję, że zarówno w Dzień Wszystkich Świętych, a także dzień przed i dzień po cmentarze będą zamknięte – poinformował premier na konferencji prasowej. Zmiany dotyczą też pracy biurowej. Co się zmieni od poniedziałku?

Zamknięte cmentarze

„Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że druga fala jest groźniejsza od pierwszej. Zmiotła poczucie bezpieczeństwa, nie tylko w Polsce – mówił Morawiecki. – Na pewno popełniono różne błędy. Koncentrujemy się na tym, by zapewnić stabilność – podkreślił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Zaznaczył, że kiedy „koronawirus wywraca nasze życie do góry nogami”, to trzeba myśleć do przodu – co będzie za tydzień, za miesiąc. Dlatego patrząc na to, jakie konsekwencje mogą mieć wizyty na cmentarzach, zadecydował o ich zamknięciu.

– Podjęliśmy decyzję, że zarówno w Dzień Wszystkich Świętych, a także dzień przed i dzień po cmentarze będą zamknięte – poinformował premier. – Ponieważ niesie to za sobą ogromne ryzyko, to uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie – zaznaczył.

Podkreślił, że rząd zwlekał z tą decyzją, bo wciąż była nadzieja, że sytuacja się poprawi. Jednak jest ona coraz gorsza. 30 października dobowa liczba przypadków zakażeń koronawirusem wyniosła ponad 21 tys i aż 202 osoby zmarły z powodu COVID-19. Dlatego wizyty na cmentarzach mogą nieść za sobą według premiera ogromne ryzyko.

Martwe urodzenia na świecie

Co z pracą biurową?

Ostatnio wiele osób zastanawiało się też, czy rząd podejmie jakąś decyzję odnośnie pracy zdalnej. Po konferencji premiera sprawa jest już jasna.

– Mamy prostą dyrektywę dla administracji publicznej: wszyscy pracownicy biurowi, którzy nie muszą pracować stacjonarnie, muszą pracować zdalnie przez co najmniej 2 tygodnie zaznaczył premier, apelując o to, żeby od poniedziałku jak najwięcej osób pozostało w domach.

Premier zaapelował też do seniorów: pozostańcie w domu. Podkreślił, że to już nie prośba, a alarm. – Od tego zależy wasze życie – podkreślił.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: