Przejdź do treści

W Anglii został wykryty nowy koronawirus. Czy „kuzyn” SARS-CoV-2 może być dla nas niebezpieczny?

W Anglii został wykryty nowy koronawirus. Czy "kuzyn" SARS-CoV-2 może być dla nas niebezpieczny?
W Anglii został wykryty nowy koronawirus. Czy "kuzyn" SARS-CoV-2 może być dla nas niebezpieczny? / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

22-letnia studentka z Anglii w trakcie badań do pracy naukowej wykryła u nietoperzy nowego koronawirusa RhGH01. Wiadomo, że na razie nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jednak pod pewnymi warunkami może stać się dla nich groźny.

Nowy koronawirus w Wielkiej Brytanii

Nowy koronawirus został odkryty w brytyjskich nietoperzach – podaje dailymail.co.uk. Udało się to 22-letniej Ivanie Murphy, studentce ekologii Uniwersytetu Wschodniej Anglii.

W ramach badania Murphy schwytała około 53 nietoperzy w Gloucestershire, Somerset i Monmouthshire. Ich odchody zabezpieczyła w sterylnych workach. Próbki przesłała do analizy wirusowej w laboratorium Public Health England w Porton Down. Tam ekspercie odkryli, że jeden z nietoperzy miał w odchodach nowego koronawirusa.

Warto zaznaczyć, że to pierwszy przypadek, gdy u nietoperzy w Wielkiej Brytanii wykryto wirusa SARS, pochodzącego z tej samej rodziny, z której pochodzi SARS-CoV-2.

test na koronawirusa

Czy koronawirus RhGH01 jest groźny?

Czy powinniśmy obawiać się „kuzyna” SARS-CoV-2? Naukowcy uspokajają: nowy wirus nie może zarazić człowieka w obecnym stadium rozwoju. Ale pod pwnymi warunkami niestety takie ryzyko istnieje. Stało by się tak, jeśli człowiek chory na COVID-19 wszedłby w kontakt z nietoperzem z inną odmianą wirusa. Może to umożliwić wirusowi mutację, a następnie zakażenie ludzi. 

Na razie nie wiadomo, na jak szeroką skalę rozprzestrzenia się nowy koronawirus, ale 1 pozytywny wynik na 53 nietoperze może sygnalizować, że nie są to jedynie sporadyczne przypadki.

Koronawirusy – czym są?

Koronawirusy to gatunki wirusów odzwierzęcych. Zakażają ptaki i ssaki, powodując liczne choroby układu oddechowego, nerwowego, narządów wewnętrznych czy układu pokarmowego. Nazwa „koronawirus” wywodzi się z łac. corona oznaczającego koronę lub wieniec, ponieważ osłonki wirusów w mikroskopii elektronowej wydają się „ukoronowane” pierścieniem małych, przypominających żarówki struktur.

Pierwsze szczepy koronawirusa ludzkiego zidentyfikowano w latach 60. XX wieku. W 1962 roku wyizolowano szczep B814 pochodzący od dziecka z objawami przeziębienia, stosując hodowlę narządową pochodzącą z tchawicy. Kolejny gatunek ludzkiego koronawirusa, znacznie groźniejszy, zidentyfikowano w 2002 roku w chińskiej prowincji Guangdong. Wirus SARS-CoV, nazywany tak od wywoływanego przez niego zespołu ciężkiej niewydolności oddechowej, spowodował falę zachorowań i 775 potwierdzonych zgonów.

Obecnie wyróżnia się siedem gatunków koronawirusów wywołujących infekcję u człowieka: 229E, OC43, SARS, SARS-CoV-2, NL63, HKU1 i MERS. Cechują się dużym rozpowszechnieniem i częstością występowania, dużym zróżnicowaniem genetycznym i częstym występowaniem rekombinacji genetycznych, co przy rosnących okazjach do kontaktów między człowiekiem i różnymi gatunkami zwierząt powoduje, że nowi przedstawiciele tej grupy będą się pojawiać, wywołując infekcje międzygatunkowe i sporadycznie rozprzestrzeniając się.


Źródła:

  1. „New coronavirus is discovered in BRITISH BATS by ecology undergraduate, 22”, Daily Mail Online.
  2. Pyrć K., Ludzkie koronawirusy, „Postępy Nauk Medycznych”, XXVIII (4B), Borgis, 2015, s. 48–54 [dostęp 2020-01-21].

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.