3 min.
W aptekach zaczyna brakować leków. Niektórzy zaczynają robić zapasy – alarmują farmaceuci

W aptekach zaczyna brakować leków. Niektórzy zaczynają robić zapasy – alarmują farmaceuci / iStock
03.07.2022
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
03.07.2022
Orgazm pochwowy bez tabu
03.07.2022
Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?
03.07.2022
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
02.07.2022
5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku
Mimo że od 1 marca zniesione zostanie większość obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19, to po słowach ministra zdrowia, że niewykluczona jest kolejna fala pandemii na jesieni, najwidoczniej Polki i Polacy zaczęli się obawiać i… robić zapasy leków „na wszelki wypadek”. Jak podają eksperci z Gdziepolek.pl, w aptekach brakuje aż 35 leków.
W aptekach brakuje 35 leków
„Początek 2022 roku zbiegł się ze szczytem piątej fali pandemii COVID-19 w Polsce. Nasza lista leków deficytowych wydłużyła się, a nowe produkty można w sporej części powiązać ze zwiększonym zapotrzebowaniem na produkty stosowane w infekcji wirusem SARS-CoV-2” – czytamy w raporcie na stronie Gdziepolek.pl.
Gorączkowe działania niektórych chorych, którzy obawiają się, że może zabraknąć leków, sprawiły, że… rzeczywiście pojawiły się braki w aptekach. Na stronie Gdziepolek.pl opublikowana została lista preparatów, których dostępność spadła o co najmniej 50 proc., a ich zamienniki nie są łatwo dostępne. W raporcie przygotowanym przez farmaceutów pojawiło się aż 35 pozycji.
– Jest to istotna zwyżka w porównaniu z poprzednim raportem i drugi najwyższy odczyt w ciągu ostatnich lat – podkreślają farmaceutka Olga Sierpniowska i analityk Bartłomiej Owczarek.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Czego brakuje najbardziej?
Szczególny deficyt widać w zapasach preparatów z budezonidem stosowanym w leczeniu COVID-19. Często jednak jest on przepisywany też chorym na astmę, co powoduje, że również w nich pojawia się niepokój, że może zabraknąć im leku. Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, pacjenci pożyczają go od znajomych, dzwonią do aptek i robią zapasy „na wszelki wypadek”.
Niestety są też braki heparyny drobnocząsteczkowej – to lek przeciwzakrzepowy szeroko stosowany w COVID-19 w celu zapobiegania powikłaniom naczyniowym. Aż o połowę spadła też dostępność amantadyny, która przepisywana jest w terapii choroby Parkinsona, a wciąż kupowana jest przez chorych na na COVID-19 (mimo że nie jest ona dla nich zalecana).
„Stale obserwujemy także zawirowania na rynku antybiotyków w formulacjach pediatrycznych – wzrost dostępności części preparatów jest szybko 'równoważony’ deficytami innych. W brakach pojawiło się także kilka innych leków (syropy, tabletki do ssania) stosowanych w infekcjach dróg oddechowych” – czytamy w raporcie przygotowanym przez Gdziepolek.pl.

Braki w lekach w lutym 2022 r., źródło: https://www.gdziepolek.pl/
Zobacz także

Farmaceutka Anna Wyrwas: Uzależnić się można nie tylko od papierosów czy alkoholu, ale i leków. A krople do nosa są jak narkotyk

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Sikorska „po trupie profesora” pokazała, gdzie jest „miejsce dla pań” na uniwersytecie, a potem w aptekarstwie

Naukowcy zidentyfikowali czynniki ryzyka zachorowania na Alzheimera. Na liście znalazło się 10 pozycji
Poleć artykuł koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

03.07.2022
„Budzę się i jem, by móc znowu zasnąć”, czyli czym jest zespół nocnego jedzenia (NES). Rozmowa z psycholożką zdrowia Agnieszką Węgiel

01.07.2022
„Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła

29.06.2022
„W 93,5 proc. byłam osobą nieżyjącą. W jednej chwili straciłam wszystko. Ale po stracie też jest życie” – mówi Aleksandra Cymerman, która pomaga osobom dotkniętym traumą

28.06.2022