3 min.
W aptekach zaczyna brakować leków. Niektórzy zaczynają robić zapasy – alarmują farmaceuci

W aptekach zaczyna brakować leków. Niektórzy zaczynają robić zapasy – alarmują farmaceuci / iStock
Mimo że od 1 marca zniesione zostanie większość obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19, to po słowach ministra zdrowia, że niewykluczona jest kolejna fala pandemii na jesieni, najwidoczniej Polki i Polacy zaczęli się obawiać i… robić zapasy leków „na wszelki wypadek”. Jak podają eksperci z Gdziepolek.pl, w aptekach brakuje aż 35 leków.
W aptekach brakuje 35 leków
„Początek 2022 roku zbiegł się ze szczytem piątej fali pandemii COVID-19 w Polsce. Nasza lista leków deficytowych wydłużyła się, a nowe produkty można w sporej części powiązać ze zwiększonym zapotrzebowaniem na produkty stosowane w infekcji wirusem SARS-CoV-2” – czytamy w raporcie na stronie Gdziepolek.pl.
Gorączkowe działania niektórych chorych, którzy obawiają się, że może zabraknąć leków, sprawiły, że… rzeczywiście pojawiły się braki w aptekach. Na stronie Gdziepolek.pl opublikowana została lista preparatów, których dostępność spadła o co najmniej 50 proc., a ich zamienniki nie są łatwo dostępne. W raporcie przygotowanym przez farmaceutów pojawiło się aż 35 pozycji.
– Jest to istotna zwyżka w porównaniu z poprzednim raportem i drugi najwyższy odczyt w ciągu ostatnich lat – podkreślają farmaceutka Olga Sierpniowska i analityk Bartłomiej Owczarek.
Czego brakuje najbardziej?
Szczególny deficyt widać w zapasach preparatów z budezonidem stosowanym w leczeniu COVID-19. Często jednak jest on przepisywany też chorym na astmę, co powoduje, że również w nich pojawia się niepokój, że może zabraknąć im leku. Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, pacjenci pożyczają go od znajomych, dzwonią do aptek i robią zapasy „na wszelki wypadek”.
Niestety są też braki heparyny drobnocząsteczkowej – to lek przeciwzakrzepowy szeroko stosowany w COVID-19 w celu zapobiegania powikłaniom naczyniowym. Aż o połowę spadła też dostępność amantadyny, która przepisywana jest w terapii choroby Parkinsona, a wciąż kupowana jest przez chorych na na COVID-19 (mimo że nie jest ona dla nich zalecana).
„Stale obserwujemy także zawirowania na rynku antybiotyków w formulacjach pediatrycznych – wzrost dostępności części preparatów jest szybko 'równoważony’ deficytami innych. W brakach pojawiło się także kilka innych leków (syropy, tabletki do ssania) stosowanych w infekcjach dróg oddechowych” – czytamy w raporcie przygotowanym przez Gdziepolek.pl.

Braki w lekach w lutym 2022 r., źródło: https://www.gdziepolek.pl/
Zobacz także

Farmaceutka Anna Wyrwas: Uzależnić się można nie tylko od papierosów czy alkoholu, ale i leków. A krople do nosa są jak narkotyk

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Sikorska „po trupie profesora” pokazała, gdzie jest „miejsce dla pań” na uniwersytecie, a potem w aptekarstwie

Naukowcy zidentyfikowali czynniki ryzyka zachorowania na Alzheimera. Na liście znalazło się 10 pozycji
Poleć artykuł koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023