3 min.
W Australii pojawił się nowy wariant koronawirusa – Lambda. Jest odporny na działanie szczepionek?

W Australii pojawił się nowy wariant koronawirusa - Lambda. Jest odporny na działanie szczepionek? / Pexels.com
Wariant Lambda, który właśnie dotarł do Australii, może okazać się bardzo niebezpieczny. Wszystko dlatego, że, jak pokazują wstępne badania, może być on bardziej zakaźny niż inne odmiany wirusa SARS-CoV-2. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że szczepionki mogą być w zderzeniu z nim nieskuteczne.
Bardziej zakaźny wariant?
Lambda to wariant koronawirusa, który co prawda został odkryty już w grudniu ubiegłego roku, ale teraz znów zrobiło się o nim głośno. Zostały bowiem opublikowane, niestety mało optymistyczne, wstępne wyniki badania na jego temat.
Autorzy badania zauważyli, że Lambda (inaczej: C.37) znacznie różni się budową od innych odmian koronawirusa. Ma siedem unikalnych mutacji tzw. białka spike (nazwanego tak od widocznych kolców). Według naukowców mogą one pomóc uciec wirusowi przed przeciwciałami produkowanymi w wyniku przyjęcia szczepionki.
Jedną z nich jest L452Q – mutacja, która bardzo przypomina tę, która występuje w dwóch innych wariantach: Delta (wariant brytyjski) i Epsilon (wariant kalifornijski): L452R. A że sprawia on, że odmiany te są bardziej zaraźliwe niż inne, naukowcy wyciągnęli prosty wniosek – tak samo może być ze szczepem C.37.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Potrzebne dalsze badania
Odkrycia udało im się dokonać dzięki analizie próbek krwi pracowników służby zdrowia, którzy zostali w pełni zaszczepieni preparatem Sinovac Biotech. Kirsty Short, wirusolożka z Uniwersytetu Queensland, przestrzega jednak przed zbyt pochopnym wyciąganiem daleko idących wniosków i podkreśla, że to dopiero bardzo wstępne stadium badania, którego wyniki jeszcze nie zostały zrecenzowane.
Potrzeba więc dalszych badań, żeby mieć pewność, że wariant C.37 może być odporny na działanie szczepionek.
Oficjalnie zgłoszonych szczepów SARS-CoV-2 obecnie jest 11. Największy niepokój budzą: Alfa, Beta, Gamma i Delta. Jednak jest też kilka odmian wirusa, które są przedmiotem badań naukowców i nie są jeszcze do końca zbadane. Oprócz Lambdy należą do nich między innymi: Epsilon, Dzeta, Eta, Theta, Jota, Kappa.
Zobacz także

„Czarny grzyb” atakuje pacjentów z COVID-19. Liczba zainfekowanych osób rośnie

„Gdy leżałem pod respiratorem, przyszedł ksiądz, namaścił mnie. Nie rokowałem” – mówi biegacz, który przeszedł walkę z COVID-19

„Jedno piwo, kieliszek wina, 50 mg wódki”. Najnowszy sondaż pokazuje, jak i ile alkoholu piliśmy w czasie pandemii
Poleć artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023