2 min.
W basenie ryzyko zakażenia koronawirusem jest znikome. Chlorowana woda zabija go w 30 sekund – wskazują badania

W basenie koronawirus nam nie zagraża / iStock
Wirusolodzy z Londynu sprawdzili, jak chlorowana woda wpływa na rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2. Wyniki badań pokazują, ze ryzyko infekcji w czasie pływania jest znikoma, gdyż w takim środowisku patogen zostaje unieszkodliwiony w zaledwie 30 sekund.
Ryzyko zakażenia wodą w basenie znikome
Najnowsze doniesienia badaczy z Imperial College London potwierdzają wcześniejsze ustalenia ekspertów: prawdopodobieństwo, by chlorowana woda w basenie mogła być źródłem zakażenia koronawirusem, jest bliskie zeru.
W ciągu zaledwie połowy minuty 1,5 mg chloru na litr wody zmniejsza transmisję SARS-CoV-2 ponad tysiąckrotnie – wynika z badań brytyjskich naukowców, którzy sprawdzili wpływ różnych stężeń chloru na wirusa SARS-CoV-2. W związku z tym – informują eksperci – ryzyko transmisji patogenu poprzez wodę na pływalni jest „niewiarygodnie niskie”.
– Przeprowadziliśmy eksperymenty w naszych laboratoriach. Mieszając wirusa z chlorowaną wodą, mogliśmy pokazać, że wirus nie przeżywa w wodzie basenowej. Przestaje być w niej zaraźliwy – tłumaczy prof. Wendy Barclay z Imperial College London. – To, w połączeniu z ogromnym współczynnikiem rozcieńczenia wirusa, który może przedostać się do basenu od osoby zakażonej, sugeruje, że szansa zarażenia się COVID-19 z wody w pływalni jest minimalna – dodaje znawczyni tematu.
Baseny można bezpiecznie otworzyć?
– Ustalenia badaczy wskazują przy zapewnieniu odpowiednich środków ostrożności baseny mogą być bezpieczne w czasie epidemii – powiedziała Jane Nickerson z Swim England, organu zarządzającego sportami wodnymi w Wielkiej Brytanii.
Zaznaczyła, że jest to świetna wiadomość dla klubów sportowych, ich członków i wszystkich, którzy korzystają ze sportów wodnych, by zachować sprawność fizyczną. Otwarcie pływalni nie niesie za sobą bowiem ryzyka zwiększenia zapadalności na COVID-19.
Warto dodać, że badania zostały przeprowadzone w związku z ponownym otwarciem basenów w Wielkiej Brytanii, które miało miejsce 12 kwietnia. W Polsce obiekty sportowe, w tym pływalnie, są obecnie zamknięte i tak pozostanie do co najmniej 3 maja
poleć artykuł
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023