Przejdź do treści

W Chinach wykryto pierwszy przypadek Omikrona. Zarażony to Polak

W Chinach wykryto pierwszy przypadek Omikrona. Zarażony to Polak
W Chinach wykryto pierwszy przypadek Omikrona. Zarażony to Polak / GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Chinom kontynentalnym udało się skuteczne unikać zakażenia Omikronem – nowym wariantem COVID-19. Aż do tej pory. Właśnie potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia nową odmianą – u Polaka, który do chińskiego miasta Tiencin przyleciał z Warszawy.

Pierwszy taki przypadek w Chinach

Zarażony pacjent został przewieziony do szpitala. Do tej pory nie potwierdzono zakażenia SARS-CoV-2 u innych pasażerów samolotu, którym podróżował Polak.

„Zakażona osoba nie miała gorączki i została zaklasyfikowana jako przypadek bezobjawowy” – podaje dyrektor miejskiej komisji zdrowia w Tiencinie Gu Qinga cytowany przez „Global Times”.

To pierwszy przypadek zarażenia Omikronem z Chinach kontynentalnych, w których obowiązuje strategia „zero covid” i restrykcyjne zasady dotyczące wjazdu do kraju. Jak podaje „Global Times”, w Tiencinie ma zostać wyznaczona specjalna strefa do leczenia Omikronu oraz osobny zespół medyków. Wszystko po to, żeby nowa odmiana nie rozprzestrzeniła się po mieście.

Czy szczepienia obowiązkowe są szczepieniami obowiązkowymi? Prawniczka wyjaśnia, na czym polega w praktyce nowy przepis

Omikron – nowy wariant SARS-CoV-2

Omikron, nowa odmiana koronawirusa, którą po raz pierwszy wykryto 11 listopada w Botswanie, coraz szybciej się rozprzestrzenia. Przypadki zakażenia tym wariantem, oprócz Chin, odnotowano już m.in. w Izraelu, Japonii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Czechach.

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreśla, że nowy wariant jest bardziej zaraźliwy niż „klasyczna” odmiana wirusa oraz inne, znane do tej pory warianty.

Wpływ na to może fakt, że wariant Omikron skumulował łącznie rekordową liczbę mutacji – około 50. Ponad 30 z nich dotyczy zmian białka kolca, które jest kluczowe w procesie zakażania wirusem SARS-CoV-2. Szef WHO uspokaja jednak, że pomimo szybszego rozprzestrzeniania się nowej odmiany, wywołuje ona łagodniejsze objawy niż dominujący w tej chwili na całym świecie wariant Delta. To między innymi podwyższona temperatura ciała, ból gardła i mięśni i osłabienie. Do tej pory nie odnotowano żadnych przypadków ciężkiego przebiegu zakażenia Omikronem.

Źródło: „Global Times”/PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.