Przejdź do treści

W ciągu ostatnich 14 dni byłaś w Chinach lub miałaś kontakt z kimś, kto właśnie wrócił z podróży? MZ podpowiada, co robić

Koronawirusy / gettyimages
Koronawirusy / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat dla wszystkich podróżujących w ostatnim czasie do Chin oraz dla tych, którzy mieli kontakt z osobami przebywającymi w Chinach. Odczuwasz kaszel i duszności, a do tego zmagasz się z temperaturą powyżej 38 stopni Celsjusza? Sprawdź, co powinnaś zrobić. 

Koronawirus w Polsce - mapa i aktualności
Stan z dnia 01.06.2021, godz. 22:00. Według danych Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz statystyki

Koronawirus w Polsce – mapa i aktualności

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat

„Byłeś w Chinach i źle się czujesz? Sprawdź co robić! Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która była w tym czasie w Chinach, a jednocześnie masz poniższe objawy: temperatura ciała powyżej 38℃ oraz kaszel, duszność powinieneś zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego Twojego miejsca zamieszkania” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Resort dodaje, że istotna przy wystąpieniach objawów chorobowych jest wizyta w Chinach lub kontakt z osobą, która była w ostatnim czasie w Chinach.

Koronawirus – profilaktyka

Minister Zdrowia i Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydali zalecenia wszystkim placówkom prowadzącym oddziały chorób zakaźnych w sprawie procedur stosowanych w przypadku zagrożenia zarażeniem koronawirusem.

Podkreślili jednocześnie, że dotychczas w Polsce nie stwierdzili żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem.

Ministerstwo Zdrowia przypomniało również o tym, że w naszym kraju trwa sezon wzmożonej zachorowalności na grypę.

– Stąd też prośba o spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zarażenia koronawirusem – napisano w komunikacie.

Grypy również nie można lekceważyć. W przypadku pojawienia się objawów grypowych takich jak: temperatura ciała powyżej 38℃, ogólne złe samopoczucie, bóle mięśni i stawów, kaszel, katar, duszność zaleca się wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Koronawirusy / gettyimages

Szpitalne oddziały zakaźne w Polsce

Ministerstwo Zdrowia podało także listę szpitalnych oddziałów zakaźnych w Polsce, gdzie każda osoba może zwrócić się z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Lista dostępna jest TUTAJ.

Koronawirus – co już wiemy?

Z oficjalnego, aktualizowanego raportu (dostępnego tutaj) wiemy, że:

  • do tej pory potwierdzono 4474 przypadków zakażenia koronawirusem (najwięcej w Chinach, ale wirus pojawił się już także w Tajlandii, Stanach Zjednoczonych i Australii),
  • z powodu koronawirusa zmarło 107 osób,
  • wyleczono 63 osoby.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.