Przejdź do treści

W ciągu roku będzie potrzebna nowa szczepionka przeciwko COVID-19 – uważają naukowcy

W ciągu roku będzie potrzebna nowa szczepionka przeciwko COVID-19
W ciągu roku będzie potrzebna nowa szczepionka przeciwko COVID-19 – twierdzą naukowcy/ zdj. Mauro Ujetto/NurPhoto via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

W  biedniejszych krajach, które z powodu niskiego poziomu wyszczepialności nie osiągną w najbliższych miesiącach odporności populacyjnej, mogą pojawiać się kolejne warianty SARS-CoV-2 – wskazują badania. Eksperci uważają, że z tego powodu w ciągu roku świat będzie potrzebował nowej szczepionki na koronawirusa; dotychczasowe mogą nie radzić sobie z kolejnymi mutacjami.

Nowe szczepionki na COVID-19 będą potrzebne już za 9 miesięcy?

Już od jakiegoś czasu Światowa Organizacja Zdrowia apeluje do krajów wysoko rozwiniętych o zaangażowanie się w kampanię szczepień w krajach mało zamożnych. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, odnosząc się do Chin i Stanów Zjednoczonych, jeszcze w lutym mówił:

„Spośród wszystkich 210 milionów dawek szczepionek, jakie do tej pory zostały zaaplikowane, połowa przypada na dwa kraje świata”.

Do dziś niedużo się w tej kwestii zmieniło.

„Dążenie do zaszczepienia wszystkich dorosłych w bogatych krajach do lata, nie znajduje odzwierciedlenia w skali globalnej” – uważa Max Lawson, szef ds. polityki nierówności w Oxfam i przewodniczący People’s Vaccine Alliance.

Ze wszystkich stron płyną głosy, że tylko ogólnoświatowe wysiłki w zakresie szczepień mogą sprawić, że uda nam się rozprawić z pandemią COVID-19. Podjęcie radykalnych i zorganizowanych działań jest tym bardziej istotne, że – jak alarmują naukowcy –  utrzymujący się w wielu krajach niski poziom wyszczepialności zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się nowych mutacji SARS-CoV-2. Nowe warianty mogą być bardziej zaraźliwe, śmiertelne i odporne na istniejące dotychczas preparaty.

Z badania przeprowadzonego przez People’s Vaccine Alliance – koalicję organizacji na czele z Amnesty International, Oxfam i UNAID – która przeprowadziła badania wśród 77 naukowców z 28 krajów, wynika, że szczepionki pierwszej generacji przeciwko COVID-19 mogą okazać się nieskuteczne mniej więcej w ciągu roku. Takiego zdania jest 90 proc. epidemiologów, wirusologów i specjalistów od chorób zakaźnych z prestiżowych uczelni i ośrodków badawczych, m.in. Johns Hopkins, Yale, Imperial College, London School of Hygiene & Tropical Medicine i Uniwersytet w Edynburgu. Prawie jedna trzecia naukowców wskazała, że nawet za dziewięć miesięcy lub mniej niezbędna będzie nowa szczepionka przeciwko COVID-19.

„Każdego dnia pojawiają się nowe mutacje. Czasami znajdują niszę, która sprawia, że są bardziej dopasowane niż ich poprzednicy. Te warianty mogą skuteczniej się przenosić i potencjalnie unikać odpowiedzi immunologicznej” – sądzi Gregg Gonsalves, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Yale. „O ile nie zaszczepimy całego świata, pozostawiamy pole dla coraz większej liczby mutacji, które mogą prowadzić do powstania wariantów odpornych na obecne szczepionki.

Szczepionkowe nierówności

Jak pokazują dotychczasowe statystyki, zamożne kraje, m.in. Wielka Brytania i USA, podały co najmniej jedną dawkę szczepionki ponad jednej czwartej swej populacji i zapewniły sobie setki milionów dostaw. Z kolei krajom takim jak Republika Południowej Afryki czy Tajlandii nie udało się wyszczepić nawet 1 proc. społeczeństwa. Są na świecie kraje w których nie podano nawet jeszcze pierwszej dawki.

Jednym z programów mających wyrównywać „szczepionkowe nierówności” jest COVAX – globalna inicjatywa na rzecz sprawiedliwego dostępu do przystępnych cenowo szczepionek przeciwko COVID-19. Program jest kierowany przez Global Alliance for Vaccines and Immunization (GAVI), a w jego realizację zaangażowane są m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz ONZ. Zgodnie z planami w ramach COVAX w ciągu tego roku do najuboższych krajów dostarczyć szczepionki co najmniej 27 proc. populacji krajów o niższych dochodach.

Preparaty mają być dostępne bezpłatnie.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci. Alarmujące dane

Adam Niedzielski

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

Tradycyjne zastrzyki pójdą w zapomnienie? Naukowcy sięgnęli po innowacyjną metodę

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Ropę z pęcherzy ospy prawdziwej wprowadzano do nacięć na skórze tureckich niewolnic sprzedawanych do haremu. Jak kiedyś leczono szczepionkami

Pacjent dostawał co najmniej pięć dawek whisky i czternaście dawek rycyny – jak kiedyś leczono grypę

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Szczepienie

Jest decyzja odnośnie do darmowych szczepień na HPV w Polsce. Otrzymają je dziewczęta i chłopcy z dwóch roczników

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

To nie koniec koronawirusa. Nowa mutacja Omikronu rozprzestrzenia się po Europie

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Szczepienie dziecka

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

Kobieta z termometrem w ręce

Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują

Szczepionka

Trwają przygotowania do kolejnej pandemii. Nowe szczepionki mają powstawać w 100 dni

Kobieta w kombinezonie ochronnym pobiera wymaz z nosa chorej do badania

Coraz więcej przypadków zakażenia najnowszymi subwariantami Omikrona BQ.1 i BQ.1.1. Pierwsze objawy choroby mogą być inne niż wcześniej

Czym możesz zarazić się od swojego zwierzaka i czym on może zarazić się od ciebie. „Powszechne przekonanie, że psia ślina wyleczy ludzką ranę, jest mitem”

Dzieci i nastolatki po COVID-19 mają większe szanse na rozwój cukrzycy? Nowe badanie nie pozostawia złudzeń

Wirus Marburg – czy angolski scenariusz z 2005 r. może się powtórzyć w Europie?

Nie ma leku i szczepionek na małpią ospę

W szpitalach nie ma leku dla chorych na małpią ospę, brakuje też szczepionek dla lekarzy. Rzecznik Praw Lekarza apeluje do ministra

Szczepienie

Adam Niedzielski: „Wprowadzamy szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą”

Dziecko dostaje szczepionkę

Kto może zaszczepić się czwartą dawką szczepionki na COVID-19? Jest decyzja EMA