3 min.
W czasie epidemii koronawirusa mieszkanie wietrz co godzinę – rekomendują eksperci

W czasie epidemii koronawirusa mieszkanie wietrz co godzinę – rekomendują eksperci /Pexels
26.06.2022
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
26.06.2022
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
26.06.2022
Przebarwienia na skórze, inny niż zwykle kolor moczu, uczucie zmęczenia? To może być chora wątroba
25.06.2022
Afrodyzjaki w kuchni – produkty, które rozbudzą pożądanie!
Brak wymiany powietrza może przyczynić się do transmisji SARS-CoV-2 w zamkniętej przestrzeni, dlatego powinniśmy jak najczęściej wietrzyć mieszkania. Okna i drzwi balkonowe najlepiej otwierać co godzinę na co najmniej 5-10 minut – zalecają specjaliści z włoskiego Instytutu Służby Zdrowia. To istotne zwłaszcza w czasie świąt, gdyż – jak wykazały statystyki – do miażdżącej większości zakażeń dochodzi obecnie w domach, najczęściej podczas rodzinnych spotkań.
Spis treści
Wietrzenie pomieszczeń w czasie epidemii COVID-19
Gaetano Settimo, szef departamentu do spraw środowiska i zdrowia we włoskim Instytucie Służby Zdrowia, zwraca uwagę, że w spędzając mnóstwo czasu w czterech ścianach, ludzie ignorują potrzebę wietrzenia pomieszczeń (albo po prostu nie zdają sobie sprawy z roli, jaką dla zachowania zdrowia odgrywa cyrkulacja powietrza). To duży błąd, bo brak wymiany powietrza może przyczynić się do transmisji SARS-CoV-2 w zamkniętej przestrzeni.
Dlatego tak istotne jest jak najczęstsze otwieranie okien i drzwi balkonowych na oścież. Najlepiej robić to co godzinę przez co najmniej 5-10 minut – radzi Settimo, który przypomina jednocześnie, że domowe oczyszczacze powietrza czy klimatyzatory nie rozwiązują problemu. Nie gwarantują one bowiem wymiany powietrza – po prostu filtrują lub poruszają to, które jest w pomieszczeniu.
Zdaniem eksperta częste wietrzenie mieszkań to prosty krok, który może znacząco przyczynić się do ograniczania zakażeń koronawirusem – a jak już niedawno wykazali eksperci z Lombardii, do ponad 90 procent infekcji dochodzi w domach, najczęściej podczas rodzinnych spotkań.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
„Nie należy zamykać się i oddychać tylko własnym powietrzem”
Tym samym włoscy badacze potwierdzają to, o czym pisałyśmy już w marcu. W rozmowie z Hello Zdrowie dr n. biol. Agnieszka Chojecka, kierowniczka Pracowni Zwalczania Czynników Zakaźnych i Skażeń Biologicznych w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny, radziła wtedy, by w czasie epidemii ograniczać kontakty towarzyskie i unikać dużych skupisk, ale nie rezygnować ze spacerów i oddychania świeżym powietrzem. Ekspertka przypominała też, że jeśli zostajemy wewnątrz, musimy zadbać o wymianę powietrza wokół siebie.
– Zarówno dzieci, jak i osoby starsze, powinny wychodzić na spacery, żeby się dotlenić. Nie należy zamykać się i oddychać tylko własnym powietrzem. Bardzo ważne jest, by koniecznie wietrzyć mieszkanie.
Specjalistka wyjaśniała, dlaczego – nie tylko w czasie epidemii – jest to tak istotne dla naszego zdrowia.
– Musimy pamiętać, że my, ludzie, mamy w sobie drobnoustroje, które mogą być saprofityczne (do tej grupy należą liczne bakterie i grzyby – przyp. red.). One normalnie nie muszą nam szkodzić, ale po pewnym czasie siedzenia w zamkniętej przestrzeni bez wymiany powietrza mogą się zbuntować.
Pamiętajmy o tym zwłaszcza podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, nawet, jeśli spędzamy je w mniej licznym gronie niż zazwyczaj!
Poleć artykuł
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022