3 min.
W Izraelu podano już ponad 1,5 miliona dawek szczepionki przeciw COVID-19. „Mistrz świata w szczepieniach”

W Izraelu podano już ponad 1,5 miliona dawek szczepionki przeciw COVID-19. "Mistrz świata w szczepieniach"/ Getty Images
Najnowsze
17.01.2021
Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity
17.01.2021
Depresja ma różne oblicza. O tym objawie rzadko się mówi
17.01.2021
Starość zaczyna się od mózgu
17.01.2021
Czy dieta ma wpływ na naszą seksualność? Wyjaśnia dietetyczka Paulina Ihnatowicz
17.01.2021
Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy Polacy mogą zaszczepić się w innym kraju Unii Europejskiej?
Izrael jest zdecydowanie na czele państw, które dostały już pierwszą dawkę szczepienia na COVID-19 – wynika z danych „Our World in Data” Uniwersytetu Oksfordzkiego. Według izraelskiego Ministerstwa Zdrowia, dotychczas udało się zaszczepić 19,5 proc. ludności, w tym ponad 72 proc. osób w wieku powyżej 60. roku życia. Tłumaczymy, w czym tkwi sekret tak sprawnego szczepienia Izraelczyków.
Spis treści
Izrael „mistrzem świata” w szczepieniach
Dwa tygodnie po rozpoczęciu masowych szczepień ludności, Izrael znalazł się na szczycie listy krajów o najwyższym wskaźniku szczepień przeciwko COVID-19. Według ministra zdrowia Juliusza Edelsteina i aktualnych danych, już około 1,7 mln Izraelczyków otrzymało do tej pory pierwszą dawkę szczepionki BioNTech-Pfizer (stan na 09.01.2021).
„W porównaniu z innymi krajami, Izrael stał się ‚mistrzem świata’ w szczepieniach” – napisał premier Izraela Binjamin Netanyahu na Twitterze, a media, m.in. Deutsche Welle, przechwyciły to wyrażenie.
– W społeczeństwie istnieje chęć wyjścia z tej sytuacji i poczucia kontroli nad życiem. Szczepionka jest dla ludzi jak metafora. Widzą oni, że podejmujemy ogromne kroki, aby wyjść z pandemii – stwierdziła Diane Levin-Zamir, profesor zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Hajfie.
Skąd wziął się sukces Izraela w szczepieniach?
Jak Izraelowi udało się tak szybko zaszczepić wyjątkowo dużą liczbę osób? Eksperci ds. zdrowia uważają, że powodem jest stosunkowo niewielki rozmiar kraju – liczy on zaledwie około 9 mln mieszkańców. Każdy obywatel Izraela musi być członkiem jednej z czterech firm oferujących ubezpieczenia zdrowotne, które prowadzą własne polikliniki.
– System zdrowotny jest bardzo rozbudowany, dlatego każda dzielnica, każde małe miasteczko ma swoją własną klinikę – wyjaśnia Diane Levin-Zamir, która jest również dyrektorem ds. edukacji zdrowotnej w Clalit, jednej z izraelskich firm ubezpieczeniowych. – Jednocześnie istnieje centralny system opieki zdrowotnej i wszystko jest połączone – dodaje.
Ważną rolę odgrywa też kampania promocyjna szczepień, która prowadzona jest zarówno przez polikliniki, jak również przez szpitale i specjalnie utworzone ośrodki szczepień – przez siedem dni w tygodniu. Jak podkreśla Deutsche Welle, ważne jest również to, że rząd izraelski odpowiednio wcześniej zabezpieczył kilka milionów dawek szczepionki BioNTech-Pfizer.
Zawrotna szybkość wykonywania szczepień nie oznacza jednak, że wszyscy mieszkańcy szczepieni są w jednym momencie. Osoby powyżej 60. roku życia, personel medyczny i opiekunowie oraz osoby z grup ryzyka są szczepione w pierwszej kolejności.
Czesi proszą Izraelczyków o pomoc
Obserwując sukcesy Izraelczyków w szczepieniach, Czesi postanowili poprosić ich o pomoc. Prezydent Czech Milosz Zeman wysłał list do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina z prośbą o pomoc w organizacji szczepień przeciw COVID-19. Podobny list do swojego odpowiednika w Izraelu, Binjamina Netanyahu, wysłał premier Andrej Babisz.
Wygląda na to, że Czesi naprawdę potrzebują pomocy, bo dane dotyczące zakażeń są coraz bardziej mniej optymistyczne. Według przedstawionych w w niedzielę, 10 stycznia, danych Ministerstwa Zdrowia w sobotę przybyło 8406 zakażeń. Według ekspertów to wysoka liczba jak na sobotę, kiedy zazwyczaj przeprowadza się mniej testów. Aktywnych zakażeń jest ponad 160 tys., co jest rekordem od początku pandemii w Czechach. Łącznie w kraju wykryto dotąd 831 165 przypadków zakażenia.
Według Zemana, Izraelczycy mogliby dostarczyć Czechom know-how dotyczące szybkiego zaszczepienia całej populacji przeciw COVID-19.
„Mam nadzieję, że szybko pojawią się tutaj izraelscy eksperci i że pomogą nam jako doświadczeni ludzie” – powiedział Zeman.
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021