Przejdź do treści

W Izraelu podano już ponad 1,5 miliona dawek szczepionki przeciw COVID-19. „Mistrz świata w szczepieniach”

W Izraelu podano już ponad 1,5 miliona dawek szczepionki przeciw COVID-19. "Mistrz świata w szczepieniach"
W Izraelu podano już ponad 1,5 miliona dawek szczepionki przeciw COVID-19. "Mistrz świata w szczepieniach"/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Izrael jest zdecydowanie na czele państw, które dostały już pierwszą dawkę szczepienia na COVID-19 – wynika z danych „Our World in Data” Uniwersytetu Oksfordzkiego. Według izraelskiego Ministerstwa Zdrowia, dotychczas udało się zaszczepić 19,5 proc. ludności, w tym ponad 72 proc. osób w wieku powyżej 60. roku życia. Tłumaczymy, w czym tkwi sekret tak sprawnego szczepienia Izraelczyków. 

Izrael „mistrzem świata” w szczepieniach

Dwa tygodnie po rozpoczęciu masowych szczepień ludności Izrael zajął pierwsze miejsce wśród krajów o najwyższym wskaźniku szczepień przeciwko COVID-19. Według aktualnych danych już około 1,7 mln Izraelczyków otrzymało do tej pory pierwszą dawkę szczepionki BioNTech-Pfizer (stan na 09.01.2021).

„W porównaniu z innymi krajami, Izrael stał się 'mistrzem świata’ w szczepieniach” – napisał premier Izraela Binjamin Netanyahu na Twitterze, a media, m.in. Deutsche Welle, przechwyciły to wyrażenie.

W społeczeństwie istnieje chęć wyjścia z tej sytuacji i poczucia kontroli nad życiem. Szczepionka jest dla ludzi jak metafora. Widzą oni, że podejmujemy ogromne kroki, aby wyjść z pandemii – stwierdziła Diane Levin-Zamir, profesor zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Hajfie.

Skąd wziął się sukces Izraela w szczepieniach?

Jak Izraelowi udało się tak szybko zaszczepić wyjątkowo dużą liczbę osób? Eksperci ds. zdrowia uważają, że powodem jest stosunkowo niewielki rozmiar kraju – liczy on zaledwie około 9 mln mieszkańców. Duże znaczenie ma też fakt, że każdy obywatel Izraela musi być członkiem jednej z czterech firm oferujących ubezpieczenia zdrowotne, które prowadzą własne polikliniki.

– System zdrowotny jest bardzo rozbudowany, dlatego każda dzielnica, każde małe miasteczko ma swoją własną klinikę – wyjaśnia Diane Levin-Zamir, która jest również dyrektorem ds. edukacji zdrowotnej w Clalit, jednej z izraelskich firm ubezpieczeniowych. – Jednocześnie istnieje centralny system opieki zdrowotnej i wszystko jest połączone – dodaje.

Ważną rolę odgrywa też to, że kampania szczepień prowadzona jest zarówno przez polikliniki, jak również przez szpitale i specjalnie utworzone ośrodki szczepień – nie tylko w dni robocze, ale też w weekendy. Jak podkreśla Deutsche Welle, ważne jest też to, że rząd izraelski odpowiednio wcześniej zabezpieczył kilka milionów dawek szczepionki BioNTech-Pfizer.

Zawrotna szybkość wykonywania szczepień nie oznacza jednak, że wszyscy mieszkańcy szczepieni są w jednym momencie. Osoby powyżej 60. roku życia, personel medyczny i opiekunowie oraz osoby z grup ryzyka są szczepione w pierwszej kolejności.

Czesi proszą Izraelczyków o pomoc

Obserwując sukcesy Izraelczyków w szczepieniach, Czesi postanowili poprosić ich o pomoc. Prezydent Czech Milosz Zeman wysłał list do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina z prośbą o wsparcie w organizacji szczepień przeciw COVID-19. Taki list do premiera Izraela, Binjamina Netanyahu, wysłał też czeski premier Andrej Babisz.

Wygląda na to, że Czesi naprawdę potrzebują pomocy, bo dane dotyczące zakażeń są coraz bardziej mniej optymistyczne. Według przedstawionych w niedzielę, 10 stycznia, danych Ministerstwa Zdrowia w sobotę przybyło 8406 zakażeń. Eksperci twierdzą, że to wysoka liczba jak na sobotę, kiedy zazwyczaj przeprowadza się mniej testów. Aktywnych zakażeń jest ponad 160 tys., co jest rekordem od początku pandemii w Czechach. Łącznie w kraju wykryto dotąd 831 165 przypadków zakażenia.

„Mam nadzieję, że szybko pojawią się tutaj izraelscy eksperci i że pomogą nam jako doświadczeni ludzie” – powiedział Zeman.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.