Przejdź do treści

„Wrzucamy wyższy bieg w programie szczepień” – zadeklarował premier. W majówkę zaszczepimy się bez umawiania wizyty w mobilnym kontenerze

"Wrzucamy wyższy bieg w programie szczepień" - zadeklarował premier. W majówkę zaszczepimy się bez umawiania wizyty w mobilnym kontenerze
"Wrzucamy wyższy bieg w programie szczepień" - zadeklarował premier. W majówkę zaszczepimy się bez umawiania wizyty w mobilnym kontenerze / freepik
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W długi majowy weekend w miastach wojewódzkich będą działać mobilne punkty szczepień przeciw COVID-19. Każdy, kto ma wystawione e-skierowanie, będzie mógł w nich przyjąć jednodawkowy preparat Johnson & Johnson bez wcześniejszego umawiania się – ogłosili premier Mateusz Morawiecki i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Ruszają mobilne punkty szczepień

Mobilne punkty zorganizowane w namiotach i kontenerach mają pełnić kilka funkcji. Po pierwsze, umożliwią zaszczepienie się przeciwko COVID-19. Ale dzięki nim Polacy uzyskają też informacje na temat szczepień. Rząd liczy też na to, że dzięki nim przekona do przyjęcia szczepionki tych, którzy jeszcze się wahają. Najpierw mobilne punkty pojawią się pilotażowo w 16 miastach wojewódzkich, a po majówce również w tych powiatach, w których jest mniej punktów szczepień.

– Będzie można przyjść ze spaceru, bez umówienia się. Wystarczy, że spełnia się jeden warunek – ma się wystawione e-skierowanie – mówił Michał Dworczyk na konferencji zorganizowanej 29 kwietnia.

Przypomniał, że w majówkę będą już je mieli wszyscy od 36 r.ż.

„Wrzucamy wyższy bieg w programie szczepień” – zadeklarował szef rządu. Chcemy jak najszerzej promować akcję szczepień. Widzimy po Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, że jest to skuteczne, że ta skuteczność jest coraz wyższa i wprost proporcjonalna do liczby zaszczepionych osób – dodał Morawiecki.

Co powinnaś wiedzieć o szczepionce przeciw COVID-19 koncernu Johnson&Johnson? Farmaceutka zbiera najważniejsze fakty

W przyszłości na szerszą skalę

Mobilne punkty szczepień to nie jest wcale całkowita nowość. Były już testowo wprowadzane w Małopolsce, gdzie spełniły swoją funkcję. Skąd pomysł na mobilne punkty szczepień w całej Polsce? Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski wytłumaczył, że pojawił się on po rozmowach z wojewodami. Według nich to może być świetna alternatywa dla tych miejsc, w których szczepi się mniej osób.

– Dzisiaj rozjadą się po całym kraju, aby wzmocnić sieć szczepień i w przyszłości, kiedy będzie więcej szczepionek, będziemy mogli w nich również realizować regularne szczepienia, nie tylko takie promocyjne, jak w majówkę, ale i na szerszą skalę – podkreślił Kuczmierowski.

Na razie nie wiadomo jeszcze, w jakich dokładnie lokalizacjach pojawią się mobilne punkty szczepień ani w jakich godzinach będą działać. Z niecierpliwością czekamy na te informacje!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.