Przejdź do treści

W Szwecji wykryto nową mutację koronawirusa. Szczepionka może nie zapewniać przed nią pełnej ochrony

W Szwecji wykryto nową mutację koronawirusa. Szczepionka może nie zapewniać przed nią pełnej ochrony
W Szwecji wykryto nową mutację koronawirusa. Szczepionka może nie zapewniać przed nią pełnej ochrony / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W miasteczku Uppsala w Szwecji pojawiła się nowa mutacja wariantu Delta – E484Q, która wzbudza duży niepokój ekspertów. „Poważnie traktujemy wszystkie warianty, przeciwko którym szczepionki mogą nie zapewniać pełnej ochrony” – podkreślił Mats Martinell, kierownik medyczny w jednostce pobierania próbek w regionie Uppsali.

Nowa groźna mutacja

W Uppsali, szwedzkim miasteczku pod Sztokholmem odnotowano osiem przypadków nowej mutacji wariantu Delta SARS-CoV2-2 – podają lokalne media. Źródłem każdego z nich są zagraniczne wyjazdy. Eksperci podkreślają, że chociaż jeszcze niewiele wiemy o nowej mutacji, to dostępne już wyniki badań jasno pokazują, że może ona być bardziej zakaźna. Dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność, szczególnie na różnych imprezach masowych i wydarzeniach, które mogą stać się ogniskami koronawirusa.

Zła wiadomość jest taka, że mutacja E484Q atakuje nie tylko osoby niezaszczepione, ale również takie, które przyjęły już dwie dawki szczepionki (albo jedną Johnson & Johnson).

„Poważnie traktujemy wszystkie warianty, przeciwko którym szczepionki mogą nie zapewniać pełnej ochrony” – stwierdził Mats Martinell, kierownik medyczny w jednostce pobierania próbek w regionie Uppsali, cytowany przez Onet.

Do tej pory w Szwecji odnotowano ponad 1,11 mln przypadków COVID-19. 80,5 proc. dorosłej populacji przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19, a w pełni zaszczepionych jest 61,1 proc.

Delta Plus. Nowa mutacja koronawirusa wykryta w Indiach

Niepokojące dane

University of Oxford od 1 grudnia 2020 r. do 1 sierpnia 2021 r prowadził badania nad skutecznością szczepień. Reuters nieoficjalnie podał ich wyniki, które są naprawdę alarmujące. Jak się okazuje, skuteczność szczepień przeciw COVID-19 drastycznie spadła, odkąd pojawił się wariant Delta.

W ostatnich trzech miesiącach od podania szczepionki AstraZeneki albo Pfizera/BioNTech (czyli wtedy, gdy rozprzestrzeniał się wariant Delta) poziom ochrony przed zakażeniem koronawirusem zmniejszył się odpowiednio z 65 do 61 proc. oraz z 85 do 75 proc.

Jest jeszcze jedna bardzo niepokojąca informacja. Badanie wykazało, że wiremia (ilość wirusów w organizmie zakażonej osoby) nawet po dwóch dawkach szczepionki może być podobna, co u osoby, która nie przyjęła ani jednej dawki preparatu.

Wariant Delta

„Do końca sierpnia wariant Delta koronawirusa będzie stanowić 90 procent wszystkich nowych zakażeń w Unii Europejskiej” – oszacowało Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

WHO podkreśla, że indyjska odmiana COVID-19 jest bardziej zaraźliwa niż inne warianty. Jak wyjaśniają naukowcy, wynika to z tego, że jest on „podwójnie zmutowany” (zawiera mutację L452R i E484Q). Może to pozwolić „uciec” mu przed reakcją układu odpornościowego organizmu.

Symptomy, które pojawiają się u chorych, łatwo można pomylić z przeziębieniem. Są to:

 


Źródło: Onet

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.