3 min.
W USA ruszył proces szczepień. To kolejny kraj, w którym dostępne są szczepionki przeciwko koronawirusowi

Szczepienie na koronawirusa / gettyimages
W Stanach Zjednoczonych rozpoczęto szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jako pierwsi szczepionkę mają otrzymać pracownicy ochrony zdrowia i osoby starsze mieszkające w domach opieki. Równocześnie szczepić zaczęto też w Kanadzie.
Spis treści
Szczepienia w Stanach Zjednoczonych
Pierwszą dawkę w stanie Nowy Jork otrzymała Sandra Lindsay, pielęgniarka ze szpitala na Long Island.
„Czuję dziś nadzieję i ulgę. Czuję, że nadchodzi uzdrowienie. Mam nadzieję, że oznacza to początek końca bardzo bolesnego okresu w naszej historii” – powiedziała kobieta po zaszczepieniu.
Do akcji szczepień dołączają też kolejne amerykańskie szpitale – np. w Kentucky czy Kansas.
W miniony piątek Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła do awaryjnego użycia szczepionkę firmy Pfizer i BioNTech. Ma ona dotrzeć do ponad 600 miejsc w Stanach Zjednoczonych.
Pierwszy pakiet zatwierdzonej szczepionki to 2,9 miliona dawek. Początkowo poszczególne stany będą otrzymywać jedną dostawę tygodniowo. W tej operacji logistycznej pomagają firmy kurierskie UPS oraz FedEX. Szczepionki muszą być transportowane w pojemnikach o temperaturze ok. – 70 stopni Celsjusza.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zaszczepionych ma zostać 100 mln Amerykanów
Amerykańskie ministerstwo zdrowia planuje, by tylko w grudniu zaszczepić 20 mln Amerykanów. Do końca stycznia liczba ta ma wzrosnąć do 50 mln, a do końca marca – do 100 mln. Już wiosną szczepionka ma być dostępna dla każdego chętnego Amerykanina. Wtedy też znoszone będą główne obostrzenia.
Najprawdopodobniej w piątek (18 grudnia) FDA zatwierdzi do awaryjnego użycia drugą szczepionkę, tym razem opracowaną przez firmę Moderna.
Szczepienia w Kanadzie
Równocześnie proces szczepień przeciwko koronawirusowi rozpoczęto w Kanadzie. Jako pierwsza w tym kraju została zaszczepiona Anita Quidangen, pomoc medyczna w domu opieki w Toronto.
Justin Trudeau, premier Kanady, poinformował, że w grudniu zaszczepiony zostanie personel medyczny w szpitalach i domach opieki oraz przebywające tam osoby starsze. Powszechny program szczepień ma się rozpocząć w kwietniu i trwać do końca 2021 roku.
Kanada jest trzecim krajem, po Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, w którym rozpoczęto szczepienia preparatem Pfizer-BioNTech.
Udostępnij
Zobacz także

„Czekanie na wynik jest trudne, w tej atmosferze naprawdę wolałabym mieć Covid-19 i przynajmniej wiedzieć, co będzie działo się dalej”

„Dzieci w izolacji mogły się nauczyć tego, co dorośli: skupienia się na sobie, zastanowienia się co lubi, organizowania własnego czasu albo nauczyły się po prostu nudzić”

„Nikt bliski nie odprowadził mnie na blok operacyjny. Nikt mnie nie przytulał” – mówi Anna Ukielska, która przeszła operację onkologiczną w czasie koronawirusa
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023