Przejdź do treści

Szczepionka przeciwko koronawirusowi już w fazie testów na ludziach. Zapowiada się najszybsza szczepionka świata?

W USA w fazę testów klinicznych weszła szczepionka przeciwko koronawirusowi / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zaledwie 6 tygodni. Tyle – od momentu rozpoznania genomu koronawirusa – trwało przygotowanie eksperymentalnej szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. W USA, z pominięciem badań przedklinicznych, w fazę testów na ludziach wszedł preparat o nazwie mRNA-1273

Szczepionka przeciw koronawirusowi – ekspresowe tempo prac

Do tej pory, w obliczu braku leków przeciw wirusowi  SARS-CoV-2, za najlepszą i jedyną metodą uniknięcia zarażenia uważane było minimalizowanie okazji do zetknięcia się z nim. Naukowcy jednak w niespotykanym dotąd w historii tempie przystąpili do prac nad szczepionką, która – jeśli okaże się skuteczna i bezpieczna dla ludzi – może uratować wiele żyć.

Pod koniec lutego naukowcy z Moderna Therapeutics opracowali eksperymentalny preparat o nazwie mRNA-1273, a dziś w Narodowym Instytucie Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) trwają już jego kliniczne badania. To oznacza, że wbrew standardowym procedurom pominięto fazę przedkliniczną, polegającą na testowaniu szczepionek na zwierzętach (doskonale również dla nich!).

Półka w aptece z lekami

Trwają kliniczne badania szczepionki mRNA-1273

Testy rozpoczęły się na 45 zdrowych ochotnikach, w wieku 11-55 lat, którzy otrzymali dwie dawki szczepionki w zastrzyku w ramię. Jedną z osób, które zgłosiły się do badań, jest 43-letnia Jennifer Haller.

„Wszyscy czujemy się bezsilni wobec pandemii. To fantastyczna okazja, by coś zrobić. Jestem bardzo podekscytowana, że mogę tu być” – mówiła matka dwóch nastolatków, której jako pierwszej podano preparat.

Jak twierdzą naukowcy, nie ma obawy, że uczestnicy poprzez zastrzyki zarażą się groźnym SARS-CoV-2, ponieważ szczepionka nie zawiera osłabionego szczepu koronawirusa. W przeciwieństwie do szczepionek stosowanych przeciwko innym wirusom, ta jest oparta na zsyntezowanym kwasie rybonukleinowym (mRNA),  zbliżonym do mRNA koronawirusa SARS-CoV-2. Specjaliści spodziewają się, że układ odpornościowy zaszczepionej osoby zareaguje na nowe białko zbudowaniem systemu przeciwciał. Po czym mRNA powinien zostać zniszczony przez organizm.

Naukowcy muszą sprawdzić nie tylko skuteczność preparatu, ale także ewentualne powikłania, mogące wystąpić u pacjentów, którym podano specyfik.

Przedstawiciele władz amerykańskiej służby zdrowia zapowiadają, że pełna weryfikacja eksperymentalnej szczepionki potrwa od roku do 18 miesięcy.

Łukasz Durajski w różowej marynarce

Koronawirus – objawy COVID-19

U osób zarażonych koronawirusem występują: gorączka, suchy kaszel, ból kości i mięśni, a także duszności i ogólne zmęczenie. RTG płuc wykazuje u nich objawy wirusowego zalania płuc z wysiękiem. Objawy pojawiaj ą się od 2 do 14 dni od zakażenia.

Jak udowodniły badania, zarażać może nie tylko osoba z kompletem objawów chorobowych, ale także i ta, która ich jeszcze nie ma.

Jeśli zaobserwowałaś/-eś u siebie takie objawy, zadzwoń na specjalną infolinię NFZ – pod numerem 800 190 590 przez całą dobę można się dowiedzieć, co robić w przypadku podejrzenia koronawirusa.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.