Przejdź do treści

W Wielkiej Brytanii „Brodaci Rybacy” ratują osoby, które przez pandemię chcą odebrać sobie życie

Mężczyzna z brodą
W Wielkiej Brytanii „Brodaci Rybacy” ratują osoby, które przez pandemię chcą odebrać sobie życie/ Unsplash, fot. Jakob Owens
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Łączą ich długie brody, zamiłowanie do rybołówstwa i… próby samobójcze. Kiedyś sami byli w kryzysie psychicznym, dzisiaj – w czasie pandemii – starają się pomóc innym. W tym celu grupa siedmiu ochotników patroluje najczęściej wybierane przez samobójców miejsca w swoim mieście. Wolontariusze mają nadzieję, że zdążą na czas pomóc tym, którzy chcą targnąć się na własne życie. W Wielkiej Brytanii powstała nietypowa organizacja charytatywna Bearded Fishermen, ratująca osoby w kryzysie psychicznym. 

W Anglii co dwie godziny jedna osoba umiera w wyniku samobójstwa

W Wielkiej Brytanii w wyniku samobójstwa co dwie godziny umiera jedna osoba. Eksperci na całym świecie alarmują, że czas pandemii może znacznie zwiększyć liczbę osób, które targną się na własne życie. Izolacja społeczna, strach, stres i samotność znacząco wpływają na zdrowie psychiczne.

W celu zapobiegania samobójstwom w Gainsborough w Anglii powstała organizacja charytatywna o nazwie Bearded Fishermen (Brodaci Rybacy). Siedmiu wolontariuszy w kamizelkach odblaskowych, wyposażonych w lokalizatory GPS i radia, zbiera się wieczorami na parkingu rezerwatu przyrody na obrzeżach Gainsborough – niegdyś tętniącego życiem miasteczka targowego w Anglii. Mężczyźni patrolują najbardziej popularne wśród samobójców miejsca w okolicy, poszukując ludzi znajdujących się w kryzysie psychicznym.

Facebook @beardedfishermencharity

Japonka

Brodaci Rybacy

Założyciele Rick Roberts i Mick Leyland oficjalnie zarejestrowali swoją organizację pod nazwą Bearded Fishermen – to ukłon w stronę ich wspólnego zamiłowania do wędkarstwa i zarostu. Patrole Nocnej Straży rozpoczęli, kiedy Anglia rozpoczęła drugi lockdown związany z pandemią COVID-19. W tym czasie właśnie zauważyli rosnące zapotrzebowanie na wsparcie antykryzysowe.

„Zimna i mokra pogoda, długie noce wpływają na wielu ludzi. Podczas lockdownu jest jeszcze gorzej” – powiedział  Leyland w rozmowie z The New York Times.

Mężczyźni jedynie w ciągu ostatniego tygodnia odpowiedzieli na szereg zgłoszeń od osób w kryzysie psychicznym, w tym niektóre od potencjalnych samobójców.

„Jest tu wielu ludzi, którzy przez jakiś czas byli bez pracy i rozpaczliwie jej pragną. Dochodzą do punktu, w którym myślą: lepiej, żeby mnie tu nie było” – dodaje Leyland.

Pierwsze kroki swojej działalności brodaci rybacy stawiali jednak wcześniej. Pod koniec 2019 roku założyli lokalną grupę wsparcia, dzięki której mężczyźni z miasta mogli porozmawiać o swoich problemach przy filiżance herbaty w lokalnym domu kultury. Kiedy pandemia uniemożliwiła zgromadzenia, panowie przenieśli swoje spotkania do sieci. Latem uruchomili call center, zapewniając potrzebującym całodobowe wsparcie telefoniczne.

Grupa współpracuje z ratownikami i społecznością, aby zidentyfikować miejsca, w których ludzie najczęściej decydują się na odebranie sobie życia. Brodaci wolontariusze pomagają również w poszukiwaniu zaginionych osób, jeśli ich rodziny nie mają dokąd się zwrócić.

Kryzys psychiczny w czasie pandemii

Raport opublikowany przez British Journal of Psychiatry w październiku wykazał wzrost liczby zgłoszeń myśli samobójczych podczas pandemii. Młodzi ludzie oraz osoby z wcześniej istniejącymi problemami ze zdrowiem psychicznym podczas pierwszej, wiosennej blokady kraju zgłaszali nasilenie się objawów. Sytuacja w Wielkiej Brytanii jest o tyle wyjątkowa, że kraj ten przeszedł dwa lockdowny, boryka się z największą liczbą zgonów na COVID-19 w Europie, a także mierzy się głęboką recesją.

Według Fundacji Zdrowia Psychicznego, która prowadzi ogólnokrajowe badanie wpływu pandemii na zdrowie psychiczne w Wielkiej Brytanii, podczas pierwszej blokady wśród Brytyjczyków zintensyfikował się problem samotności. W badaniu zauważono również, że chociaż niektóre negatywne emocje zgłaszane wcześniej – takie jak lęk, stres i panika – opadły, w czasie drugiego lockdownu utrzymało się poczucie osamotnienia i izolacji. Eksperci obawiają się, że skutki tej sytuacji będą odczuwalne przez wiele lat.

 

Szukasz pomocy? Tu ją znajdziesz: Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki  od 17.00 do 19.00)

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Angelika Domańska

Angelika Domańska odebrała syna. Sąd uchylił decyzję o umieszczeniu chłopca w domu dziecka

Wojciech Eichelberger: „W pracy z lękiem uczymy się otwierać na niego. Nie uciekać, ale iść pod prąd lęku i zmierzać do jego źródła”

Paulina i Arkadiusz chorują na schizofrenię. Udowadniają, że ich choroba nie przekreśla szans na normalne życie

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

Kobieta

WHO alarmuje: Do 2030 r. z depresją będzie zmagać się większość społeczeństwa na całym świecie

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

„Jestem samotną mamą i potrzebuję pomocy. I to jest okej”. Olga Kalicka szczerze o swoim macierzyństwie

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

Dziewczyna

Rekordowa liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce. „To dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, złamanych serc rodziców”

"Na starość nikt ci szklanki wody nie poda" - co to tak naprawdę znaczy?

Co tak naprawdę chcą powiedzieć ci, którzy bezdzietnym osobom mówią, że nikt na starość „szklanki wody im nie poda”? Temat ten bierze na tapet Edyta Broda

„Dość!”. Po jej ostatnim nagraniu na temat „szkodliwości leków antydepresyjnych” będzie pozew przeciwko szerzeniu nieprawdy przez Beatę Pawlikowską

Zmęczeni ludźmi, czyli jak się nie wypalić w kontaktach z innymi

Aleksandra Kwaśniewska

Aleksandra Kwaśniewska w mocnych słowach o śmierci przyjaciela. „Depresja nie omija sławnych i bogatych”

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej

Hugh Jackman

Hugh Jackman wyznał, że potrzebował terapii, by uporać się z traumą z dzieciństwa. „Byłem w rozsypce”

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

Dłonie człowieka, który znajduje się pod wodą

„Ludzie przyjmujący leki na depresję również odbierają sobie życie” – ostrzega psycholożka

Po czym poznać, że ktoś może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów / gettyimages

Po czym poznać, że ktoś bliski może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów

To nie koniec koronawirusa. Nowa mutacja Omikronu rozprzestrzenia się po Europie

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań