Przejdź do treści

Waldemar Kraska zapowiada zmiany w szpitalach. Dotyczą zaszczepionych przeciwko COVID-19

Osoby zaszczepione nie będą testowane przed przyjęciem lub wpuszczeniem do szpitala
Osoby zaszczepione nie będą testowane przed przyjęciem lub wpuszczeniem do szpitala / Zdjęcie: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W tej chwili z Radą Medyczną opracowaliśmy standardy dla osób, które będą przyjmowane do polskich szpitali, a także dla osób odwiedzających – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zmiana dotyczy osób zaszczepionych.

Do szpitala bez testu

Waldemar Kraska w programie „Gość Wydarzeń” na antenie Polsat News podkreślił, że resort zdrowia w porozumieniu z Radą Medyczną opracował nowe zasady dla osób odwiedzających i przyjmowanych do szpitali. „Będą promowane te osoby, które posiadają paszport covidowy” – zaznaczył.

Wiceminister zdrowia wyjaśnił, że osoby zaszczepione nie będą testowane przed przyjęciem lub wpuszczeniem do szpitala.

„Nie trzeba będzie im wykonywać testów, będą przyjmowani, jeżeli oczywiście nie mają objawów zakażenia, bez wykonywania testu” – dodał.

Rząd planując wprowadzenie tych zmian, jak podkreślił Kraska, bierze pod uwagę więcej wyznaczników stanu pandemii niż w poprzednich falach COVID-19. Wskazał, że z danych resortu wynika, że od czasu wprowadzenia drugiej dawki szczepień 2 proc. zachorowań dotyczy w pełni zaszczepionych pacjentów.

Wiceminister potwierdził, że Rada Medyczna rekomenduje obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich pracowników medycznych, nauczycieli i pracowników handlu. Przypomniał, że lekarze wyszczepieni są na poziomie 97 proc. „Rada Medyczna rekomenduje także, by osoby, które pracują w ochronie zdrowia, a nie są zaszczepione, były dwa razy w tygodniu testowane na obecność koronawirusa” – dodał.

Prof. Anna Piekarska: każdy niezaszczepiony zachoruje na COVID-19

„Musimy wyegzekwować obostrzenia”

Czwarta fala koronawirusa przybrała na sile w ostatnich tygodniach. Tylko w poniedziałek resort zdrowia poinformował o 2950 nowych zakażeniach COVID-19. Zdaniem wiceministra jako obywatele „nie wyciągnęliśmy wniosków z poprzednich fal”. Miał na myśli nie tylko niechęć do szczepień, czyli najważniejszej metody walki z pandemią, ale również bagatelizowanie obowiązujących obostrzeń.

„Na pewno w tej chwili musimy wyegzekwować obostrzenia, które są, czyli maseczka w komunikacji miejskiej, w supermarketach. Wiem, że to się dzieje z dużą intensywnością, że służby policyjne i sanitarne egzekwują to i nakładają mandaty. Może to skłoni nas wszystkich, byśmy stosowali się do maseczek” – powiedział Waldemar Kraska w programie „Gość Wydarzeń”.

Wiceminister przypomniał, że ograniczenia liczby osób w przestrzeniach publicznych nie dotyczą zaszczepionych i że to powinna być zachęta do szczepień.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.