Przejdź do treści

Wariant Centaurus atakuje kolejne kraje. Eksperci alarmują: jest tak samo zaraźliwy jak Omikron

Idący ludzie
Wariant Centaurus atakuje kolejne kraje. Eksperci alarmują: jest tak samo zaraźliwy jak Omikron/ Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Europie odnotowuje się coraz większą liczbę przypadków zakażenia nowym podwariantem koronawirusa – BA. 2.75, określanym przez naukowców Centaurusem. Jak alarmują włoscy eksperci, subwariant ten jest tak samo zaraźliwy jak Omikron i może być odpowiedzialny za nową falę pandemii. 

Centaurus coraz bliżej Polski

Nowy podwariant koronawirusa SARS-CoV-2 po raz pierwszy został odnotowany w maju w Indiach. Od tego czasu zarejestrowano go już w 10 krajach, w tym również w Europie. Przypadki zakażenia potwierdzono m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemczech. Sytuację cały czas monitoruje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Naukowcy ostrzegają, że Centaurus jest tak samo zakaźny jak Omikron. O takich wynikach wstępnych badań nad nowym subwariantem mówił w sobotę włoskiej agencji Ansa epidemiolog profesor Massimo Ciccozzi z Rzymu. Jak podkreślił, nie wiadomo jeszcze, czy Centaurus powoduje poważniejszy przebieg COVID-19 i większą śmiertelność, ponieważ nie przeprowadzono jeszcze badań w tym kierunku.

„Jedyna rzecz jest taka, że ma dwie mutacje różniące je zarówno od Omikrona 5, jak i Omikrona 2, od których pochodzi” – wyjaśnił Ciccozzi, szef departamentu badań statystyki medycznej i epidemiologii molekularnej na rzymskim Uniwersytecie Campus Bio-Medico.

Zaznaczył także, że mutacje te są bardziej odporne i potrafią „umknąć przeciwciałom”.

„Normalne jest to, że wirus musi cały czas przezwyciężać system immunologiczny; w przeciwnym razie ginie” – dodał epidemiolog.

COVID-22 w Hiszpanii / istock

„Trend wzrostowy się utrzymuje”

W Polsce odnotowuje się coraz większy wzrost liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W ubiegłym tygodniu, 11 lipca 2022 roku, Ministerstwo Zdrowia informowało o 227 nowych zakażeniach. Dzisiaj odnotowano znaczny wzrost, o czym poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

„Dane, które mamy w tej chwili, to dane weekendowe, one zawsze są trochę niższe niż te w ciągu tygodnia. To jest 319 nowych przypadków – to o 40 proc. więcej niż to było tydzień do tygodnia. Czyli widzimy, że trend wzrostowy w dalszym ciągu się utrzymuje” – mówił w „Sygnałach dnia” w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

I choć nowy podwariant Centaurus nie dotarł jeszcze do Polski, lekarze ostrzegają, że to jedynie kwestia czasu. Jak mówił Kraska, pomimo tego, że w naszym kraju obecnie większość obostrzeń ochronnych zostało zniesionych, to wciąż należy mieć się na baczności.

„Mimo wakacji ciągle apeluję, byśmy mieli w tyle głowy, że koronawirus został z nami” – zauważył wiceminister.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.