Przejdź do treści

Wariant Delta sprawił, że skuteczność szczepień jest mniejsza. Pomysł na to mają Rosjanie

Wariant Delta sprawił, że skuteczność szczepień jest mniejsza. Pomysł na to mają Rosjanie
Wariant Delta sprawił, że skuteczność szczepień jest mniejsza. Pomysł na to mają Rosjanie / GettyImages, fot. Recep Buyukguzel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Analiza ponad 3 mln próbek wykazała, że z chwilą pojawienia się wariantu Delta spadła skuteczność szczepień przeciw COVID-19 – podaje Reuters. Receptę na to ma Rosja, która chwali się, że przystosowała swoją szczepionkę Sputnik V specjalnie do wariantu indyjskiego.

Niepokojące dane

Badania nad skutecznością szczepień w przypadku wariantu Delta były prowadzone przez University of Oxford od 1 grudnia 2020 r. do 1 sierpnia 2021 r. Reuters nieoficjalnie podał ich wyniki, które są naprawdę alarmujące. Jak się okazuje, skuteczność szczepień przeciw COVID-19 drastycznie spadła, odkąd pojawił się wariant Delta.

W ostatnich trzech miesiącach od podania szczepionki AstraZeneki albo Pfizera/BioNTech (czyli wtedy, gdy rozprzestrzeniał się wariant Delta) poziom ochrony przed zakażeniem koronawirusem zmniejszył się odpowiednio z 65 do 61 proc. oraz z 85 do 75 proc.

Jest jeszcze jedna, bardzo niepokojąca informacja. Badanie wykazało, że wiremia (ilość wirusów w organizmie zakażonej osoby) nawet po dwóch dawkach szczepionki może być podobna, co u osoby, która nie przyjęła ani jednej dawki preparatu.

Dziewczynka siedzi na kanapie

Rosja ma nową szczepionkę

Choć nieoficjalne wyniki badań dotyczące wariantu Delta pojawiły się dopiero teraz, to Rosja już ogłosiła, że ma przygotowaną szczepionkę, która jest skuteczna wobec tej właśnie odmiany wirusa SARS-CoV-2. Za jej produkcję jest odpowiedzialny rosyjski ośrodek im. Gamalei – ten sam, który pracował nad Sputnikiem V.

Szef ośrodka Aleksandr Gincburg stwierdził w rozmowie z agencją Interfax, że preparat „jest już w lodówce”. Jest to zmodyfikowana wersja szczepionki Sputnik V. Jednocześnie jednak Gincburg zaznaczył, że „nikt nie może powiedzieć z góry”, czy preparat tego rodzaju będzie skuteczniejszy przeciwko wariantowi Delta. To, czy ma przewagę nad innymi szczepionkami, wciąż więc stoi pod znakiem zapytania.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.