Wariant Lambda „eksplodował”. Może być obecny już w około 30 krajach

się ten artykuł?
Lambda – tak WHO nazwała kolejny, bo już jedenasty wariant koronawirusa. Nowa odmiana, wcześniej znana jako peruwiańska, rozprzestrzenia się nadzwyczaj gwałtownie – uważają naukowcy. Są zdumieni „niezwykłym zestawem mutacji”, którym się cechuje.
Lambda – peruwiańska odmiana koronawirusa
Wariant Lambda po raz pierwszy został wykryty w Peru w grudniu 2020 r. Prof. Pablo Tsukayama, biolog molekularny z peruwiańskiego Uniwersytetu im. Cayetano Heredii w Limie w rozmowie z portalem „Gulf News” zwrócił uwagę, że w grudniu Lambda występowała zaledwie w jednej na 200 badanych w kraju próbek.
„Teraz, trzy miesiące później, mamy do czynienia z ponad 80 proc. wszystkich zakażeń w całym kraju. Lambda stała się dominującym wariantem w Peru w bardzo krótkim czasie” – tłumaczył.
Obecnie ten kraj Ameryki Łacińskiej ma najwyższy wskaźnik śmiertelności w związku z COVID-19 na świecie. Wariant „eksplodował” – uważa naukowiec.
„Mając 187 tys. zgonów i najwyższy wskaźnik śmiertelności na świecie, jesteśmy krajem, który najbardziej zmagał się z koronawirusem. Dlatego prawdopodobnie nie jest dziwne, że nowy wariant dostał swój początek właśnie tutaj” – wyjaśnił naukowiec.
Badacz cytowany przez portal, sugeruje, że wariant Lambda może być „bardziej zakaźny niż wariant Delta”. „To znaczy, że ma wyższą zdolność do przenoszenia się, silniejsze wiązanie się z receptorami komórek płucnych i jest odporny na przeciwciała neutralizujące” – podaje „Gulf News”.
Lambda już w Europie
Szczep C.37, został pod koniec maja przemianowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) na Lambda, a 14 czerwca br. zaklasyfikowany jako „wariant zainteresowania”, gdy ten „eksplodował” w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej. Jak podaje portal „Gulf News”, rozprzestrzenił się w ok. 30 krajach na całym świecie. Wśród nich „Gulf News” wymienia m.in. USA, Kanadę, Chile, Peru, Meksyk, Argentynę, Ekwador, Kolumbię, Brazylię, Urugwaj, Niemcy, Hiszpanię, Portugalię, Włochy, Polskę, Czechy, Danię, Holandię, Szwajcarię, Wielką Brytanię i Egipt.
Portal wymienia Polskę jako jeden z krajów, w których wykryto Lambdę (według danych globalnej inicjatywy naukowej GISAID nad Wisłą odnotowano trzy przypadki tego wariantu), jednak Ministerstwo Zdrowia nie potwierdziło tych informacji.
Minister @a_niedzielski w #MZ: Na 166 osób zakażonych wariantami Beta, Delta i Gamma jedynie 3 z nich to osoby w pełni zaszczepione.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 6, 2021
„Mamy 166 mutacji alertowych wirusa SARS-CoV-2, w tym 115 przypadków to wariant Delta, pozostałe 51 przypadków dotyczy wariantów Beta i Gamma” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w czasie wtorkowej konferencji.
WHO zauważyła w raporcie, że Lambda odpowiada za 81 proc. przypadków wykrytych od kwietnia bieżącego roku w Peru w oparciu o dane z sekwencjonowania genomu.
Lambda – czym się różni od innych wariantów?
Lambda znacznie różni się budową od innych odmian koronawirusa. Ma siedem unikalnych mutacji tzw. białka spike (nazwanego tak od widocznych kolców). Naukowcy są zdumieni „niezwykłym zestawem mutacji” w wysoce zakaźnym wariancie Lambda, początkowo znanym jako szczep C.37. Eksperci stwierdzili istnienie „unikalnego wzoru mutacji” w białku spike wirusa Lambda. „To „egzoproteina” na powierzchni wirusa SARS-CoV-2 jest „kluczem” koronawirusa używanym do infekowania ludzkich komórek, szczególnie w płucach” – podaje portal.
Prof. Pablo Tsukayama, poinformował w rozmowie z „Gulf News”, że Lambda (C.37) posiada 19 „niesynonimicznych” mutacji w swoim genomie, które generują zmiany w sekwencji aminokwasów. Siedem z nich występuje w białku spike, głównym antygenie wirusa. Z badań opublikowanych przez Sally Robertson 27 czerwca 2021 r. wynika, że „linia Lambda wirusa SARS-CoV-2 ma potencjał, aby stać się wariantem niepokojącym”.
„Gulf News” podkreśla, że w walce z wariantem Lambda pomóc mogłyby szczepionki, ale liczba wykonanych w Ameryce Południowej iniekcji jest cały czas bardzo niska. „Zwiększenie liczby szczepień w poszczególnych krajach mogłoby zapobiec przekształceniu się wariantu Lambda w wariant niepokojący” – podsumowuje portal.
Oficjalnie zgłoszonych szczepów SARS-CoV-2 obecnie jest 11. Największy niepokój budzą: Alfa, Beta, Gamma i Delta. Istnieje też kilka odmian wirusa, które są przedmiotem badań naukowców i nie są jeszcze do końca zbadane. Oprócz Lambdy należą do nich między innymi: Epsilon, Dzeta, Eta, Theta, Jota, Kappa.
Zobacz także

„Bez podania szczepienia, po zachorowaniu na COVID-19, z grupy miliona osób nie przeżyje 30 tysięcy” – alarmują eksperci z PAN

„Czekanie na wynik jest trudne, w tej atmosferze naprawdę wolałabym mieć Covid-19 i przynajmniej wiedzieć, co będzie działo się dalej”

„Każdy z nas będzie znał kogoś, kto z powodu COVID-19 zmarł” – alarmuje Bartosz Fiałek. Ostrzegają też inni lekarze
Polecamy

Pandemia zmieniła skład mikroflory jelitowej małych dzieci

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

Czeka nas epidemia chorób autoimmunologicznych. Naukowcy nie mają wątpliwości
