Przejdź do treści

Wariant Lambda w Polsce. Rzecznik MZ podaje liczbę potwierdzonych przypadków

Lambda w Polsce - MZ podaje liczbę potwierdzonych przypadków
Lambda w Polsce - MZ podaje liczbę potwierdzonych przypadków / Zdjęcie: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mieliśmy informacje o czterech przypadkach wariantu Lambda koronawirusa w Polsce. Po weryfikacji dane mówią, że dotychczas był jeden potwierdzony przypadek – przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Wariant Lambda dotarł do Polski

O odnotowanych przypadkach zakażenia wariantem Lambda w Polsce jako pierwszy poinformował wiceszef resortu zdrowia. „W Polsce stwierdzono trzy przypadki zakażenia wariantem Lambda koronawirusa” – podał w piątek 6 sierpnia Waldemar Kraska w rozmowie z TVP Info.

Okazuje się jednak, że odnotowanych przypadków jest mniej, niż początkowo sądzono. Komunikat w tej sprawie wydał w sobotę 7 sierpnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

„Mieliśmy cztery przypadki (wariantu Lambda – przyp. red.), jednak w związku ze zmianą opisu przypadku mutacji Lambda w międzynarodowym rejestrze GISAID (bazie gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa – przyp. red.) trzy przypadki zostały przypisane do innych mutacji. Jest to decyzja prowadzących rejestr GISAID” – poinformował Wojciech Andrusiewicz.

„Mamy więc dotychczas jeden przypadek i nie jest to przypadek aktywny” – dodał.

Andrusiewicz podał, że przypadek wariantu Lambda dotyczył osoby zamieszkującej województwo pomorskie.

Jak wynika z wpisu do bazy GISAID pierwszy przypadek zakażenia wariantem Lambda w Polsce został zgłoszony 27 czerwca 2021r. Sekwencję genetyczną dokonało laboratorium należące do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

Koronawirus w Polsce

Resort zdrowia poinformował, że ostatniej doby z powodu COVID-19 nikt w Polsce nie umarł. Żadna osoba nie zmarła też z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Odnotowano 122 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 884 098 przypadków. Zmarło 75 285 osób z COVID-19.

Lambda w Polsce. Ministerstwo Zdrowia potwierdza pierwsze przypadki

Lambda – peruwiańska odmiana koronawirusa

Lambda jest obecnie jedenastym oficjalnie zgłoszonym szczepem SARS-CoV-2. Mutację wykryto po raz pierwszy w Peru i właśnie dlatego wcześniej była znana jako wariant peruwiański. Lambda odpowiada za 81 proc. przypadków koronawirusa wykrytych od kwietnia w Peru.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaklasyfikowała patogen jako „wariant zainteresowania”. WHO ostrzega, że nowa mutacja jest bardziej zakaźna od Delty, ma większą zdolność przenoszenia się i jest bardziej odporna na przeciwciała.

Alfa, Beta, Gamma i Delta – to warianty odpowiedzialne za większość wykrywanych w Polsce zakażeń, WHO ocenia je jako „warianty budzące niepokój”. Z kolei Eta, Jota, Kappa i Lambda – klasyfikuje jako „warianty zainteresowania”.

Do tej pory obecność Lambdy została potwierdzona w 30 krajach, głównie w Ameryce Południowej, ale też w Afryce, Australii i Europie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.