3 min.
Wariantem Omikron do lutego zarażą się 3 mld osób – szacują naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego

Wariantem Omikron do lutego zarażą się 3 mld osób - szacują naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego / GettyImages
Wariant Omikron, przez wielu bagatelizowany, może spowodować o wiele większe zagrożenie niż wielu z nas się wydaje. Amerykański portal medyczny Stat News ostrzega: naukowcy z USA prognozują, że w najbliższych miesiącach może nas czekać „najbardziej śmiercionośna” fala COVID-19 od początku pandemii.
Podstępny Omikron
Niestety, choć nowy wariant SARS-CoV-2 Omikron początkowo wydawał się bardziej zaraźliwy od innych odmian, a według badań naukowców dawał łagodniejsze objawy, teraz prognozy ekspertów z nim związane są coraz mniej optymistyczne.
Naukowcy z konsorcjum modelowania COVID-19, który działa przy Uniwersytecie Teksańskim w Austin, opracowali 18 różnych scenariuszy wpływu Omikronu na USA. Najgorszy z nich jasno pokazuje, że wbrew wcześniejszym danym nowa odmiana może częściej wywoływać ciężkie zachorowanie na COVID-19. A to w połączeniu z niskim poziomem zaszczepienia dawką przypominającą według prognoz może spowodować, że już w lutym mieszkańców USA czeka kolejny szczyt pandemii.
Zgonów spowodowanych zarażeniem koronawirusem w ciągu pierwszego półrocza nowego roku może być nawet 342 tys. Oznaczałoby to spory, bo aż 20-procentowy wzrost, w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r.
3 mld zakażeń do końca lutego
To, jak niebezpieczny jest nowy wariant, potwierdzają przewidywania Instytutu Metryki i Oceny Zdrowia Uniwersytetu Waszyngtońskiego, według których na całym świecie do końca lutego Omikronem zarazi się około 3 mld osób.
– Wierzymy, że Omikron rozprzestrzeni się na całym świecie w niedługim czasie – przekazał dyrektor instytutu Chris Murray.
Jest jeszcze jedna zła wiadomość. Jak się okazuje, dane dotyczące tego, jak bardzo zaraźliwy jest nowy wariant, mogły być mocno niedoszacowane. Jeszcze niedawno mówiło się, że Omikron jest od 2 do 5 razy bardziej zaraźliwy niż inne szczepy koronawirusa. Nowe badania naukowców z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku pokazują, że jest on nawet o 35 procent bardziej zakaźny niż Delta.
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron to nowa odmiana koronawirusa, którą po raz pierwszy wykryto 11 listopada w Botswanie. Wpływ na jego szybkie tempo rozprzestrzeniania się może mieć fakt, że wariant Omikron skumulował rekordową liczbę mutacji – około 50.
Ponad 30 z nich dotyczy zmian białka kolca, które jest kluczowe w procesie zakażania wirusem SARS-CoV-2. Szef WHO uspokaja jednak, że pomimo szybszego rozprzestrzeniania się nowej odmiany, wywołuje ona łagodniejsze objawy niż dominujący w tej chwili na całym świecie wariant Delta.
Osoby zarażone Omikronem skarżą się między innymi na podwyższoną temperatura ciała, ból mięśni oraz osłabienie.
Źródło: TVN24/PAP
Zobacz także

W lokalnych ogniskach liczba infekcji Omikronem rośnie nawet dwukrotnie – podaje WHO

„Pusty talerz przestał być tylko symbolem. Stał się realnością, która boleśnie konfrontuje” – o świętach w czasach pandemii rozmawiają psychoterapeutki

Jakie objawy u dziecka powinny nas skłonić do wykonania mu testu na COVID-19? Ekspertka wyjaśnia
Poleć artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023