Wczesne objawy COVID-19 różnią się w zależności od wieku i płci – mówią naukowcy

się ten artykuł?
Pierwsze objawy zakażenia COVID-19 różnią się w zależności od grupy wiekowej i płci – tak uważają naukowcy z King’s College London. „To niezwykle ważne, aby ludzie wiedzieli, że najwcześniejsze objawy mają bardzo szeroki zakres i mogą wyglądać inaczej u każdego członka rodziny i w każdym gospodarstwie domowym” – mówi główna autorka badań.
Objawy wczesnej infekcji COVID-19
Naukowcy przeanalizowali dane z aplikacji ZOE COVID Symptom Study, które zbierano pomiędzy 20 kwietnia a 15 października 2020 roku. Wyniki badań opublikowano w najnowszym wydaniu magazynu „Lancet Digital Health”.
Różnice pomiędzy objawami infekcji COVID-19 są najbardziej zauważalne pomiędzy młodszymi grupami wiekowymi (16-59 lat), a najstarszymi (60-80 lat).
Wczesne objawy zakażenia zestawiono z cechami pacjenta: wiekiem, płcią i stanem zdrowia. Okazało się, że są one bardzo różne. Naukowcy skupili się na 18 objawach, które mają największe znaczenie dla wczesnego wykrycia infekcji. To między innymi: utrata węchu, ból w klatce piersiowej, kaszel, ból brzucha, pęcherze na stopach, ból oczu i nietypowy ból mięśni.
Naukowcy zauważyli, że utrata węchu bardzo traci na znaczeniu u osób w wieku powyżej 60 lat i nie jest zupełnie istotna u osób powyżej 80. roku życia. Wśród starszych osób dominowały inne wczesne objawy, np. biegunka.
Gorączka nie była wczesnym objawem zakażenia COVID-19 w żadnej z grup wiekowych.
COVID-19 u mężczyzn i u kobiet
U mężczyzn w pierwszym etapie zakażenia pojawiały się najczęściej objawy takie jak: duszność, zmęczenie i dreszcze. Kobiety natomiast skarżyły się na utratę węchu, ból w klatce piersiowej i kaszel.
Badacze tłumaczą, że choć ich modele uczenia maszynowego zostały zaprojektowane dla pierwotnego wariantu koronawirusa, objawy kolejnych wariantów także będą się różnić w zależności od grup populacyjnych.
„To niezwykle ważne, aby ludzie wiedzieli, że najwcześniejsze objawy mają bardzo szeroki zakres i mogą wyglądać inaczej u każdego członka rodziny i w każdym gospodarstwie domowym. Naszym zdaniem należy zaktualizować wytyczne dotyczące testowania, bo tylko to umożliwi wcześniejsze wykrywanie nowych przypadków. Nie można ograniczać się do zlecania testów tylko osobom z podstawowymi objawami choroby. To szczególnie ważne w obliczu nowych, wysoce zaraźliwych wariantów” – mówi główna autorka publikacji dr Claire Steves.
Lepsza diagnostyka przypadków COVID-19
Kolejna współautorka – dr Liane dos Santos Canas – dodaje, że obecnie w Wielkiej Brytanii korzysta się z zaledwie kilku objawów, aby zlecić samoizolację i dalsze testy.
„Poszerzając liczbę objawów i wykorzystując sztuczną inteligencję różnicujące je na poszczególne grupy, moglibyśmy szybciej i lepiej wykrywać pozytywne przypadki COVID-19. Mamy nadzieję, że taka metodologia zostanie wkrótce wdrożona. Jak najwięcej osób powinno poddawać się testom, bo tylko to minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania wirusa” – wyjaśnia dr Liane dos Santos Canas.
To, że udało się zidentyfikować różnice pomiędzy objawami związanymi z COVID-19 w zależności od grupy populacyjnej, sugeruje, że kryteria zachęcające ludzi do poddania się testom powinny być spersonalizowane.
„Alternatywnie można rozważyć dopuszczenie większego zestawu objawów, czyli uwzględnienie w kryteriach diagnostycznych wszystkich objawów z różnych grup” – dodaje dr Marc Modat, autor badania.
Zobacz także

„Indyjska odmiana COVID-19 może rozprzestrzeniać się jak ogień wśród niezaszczepionych grup” – ostrzega brytyjski minister zdrowia

„Każdy z nas będzie znał kogoś, kto z powodu COVID-19 zmarł” – alarmuje Bartosz Fiałek. Ostrzegają też inni lekarze

„Bańka izolacji” mająca zapobiegać zakażeniom koronawirusem w wiosce olimpijskiej została przerwana – podkreśla ekspert ds. ochrony zdrowia
Polecamy

Pandemia zmieniła skład mikroflory jelitowej małych dzieci

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?
