Przejdź do treści

Wczesne objawy COVID-19 różnią się w zależności od wieku i płci – mówią naukowcy

Objawy COVID-19 / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pierwsze objawy zakażenia COVID-19 różnią się w zależności od grupy wiekowej i płci – tak uważają naukowcy z King’s College London. „To niezwykle ważne, aby ludzie wiedzieli, że najwcześniejsze objawy mają bardzo szeroki zakres i mogą wyglądać inaczej u każdego członka rodziny i w każdym gospodarstwie domowym” – mówi główna autorka badań.

Objawy wczesnej infekcji COVID-19

Naukowcy przeanalizowali dane z aplikacji ZOE COVID Symptom Study, które zbierano pomiędzy 20 kwietnia a 15 października 2020 roku. Wyniki badań opublikowano w najnowszym wydaniu magazynu „Lancet Digital Health”.

Różnice pomiędzy objawami infekcji COVID-19 są najbardziej zauważalne pomiędzy młodszymi grupami wiekowymi (16-59 lat), a najstarszymi (60-80 lat).

Wczesne objawy zakażenia zestawiono z cechami pacjenta: wiekiem, płcią i stanem zdrowia. Okazało się, że są one bardzo różne. Naukowcy skupili się na 18 objawach, które mają największe znaczenie dla wczesnego wykrycia infekcji. To między innymi: utrata węchu, ból w klatce piersiowej, kaszel, ból brzucha, pęcherze na stopach, ból oczu i nietypowy ból mięśni.

Naukowcy zauważyli, że utrata węchu bardzo traci na znaczeniu u osób w wieku powyżej 60 lat i nie jest zupełnie istotna u osób powyżej 80. roku życia. Wśród starszych osób dominowały inne wczesne objawy, np. biegunka.

Gorączka nie była wczesnym objawem zakażenia COVID-19 w żadnej z grup wiekowych.

Szpital w Indiach

COVID-19 u mężczyzn i u kobiet

U mężczyzn w pierwszym etapie zakażenia pojawiały się najczęściej objawy takie jak: duszność, zmęczenie i dreszcze. Kobiety natomiast skarżyły się na utratę węchu, ból w klatce piersiowej i kaszel.

Badacze tłumaczą, że choć ich modele uczenia maszynowego zostały zaprojektowane dla pierwotnego wariantu koronawirusa, objawy kolejnych wariantów także będą się różnić w zależności od grup populacyjnych.

„To niezwykle ważne, aby ludzie wiedzieli, że najwcześniejsze objawy mają bardzo szeroki zakres i mogą wyglądać inaczej u każdego członka rodziny i w każdym gospodarstwie domowym. Naszym zdaniem należy zaktualizować wytyczne dotyczące testowania, bo tylko to umożliwi wcześniejsze wykrywanie nowych przypadków. Nie można ograniczać się do zlecania testów tylko osobom z podstawowymi objawami choroby. To szczególnie ważne w obliczu nowych, wysoce zaraźliwych wariantów” – mówi główna autorka publikacji dr Claire Steves.

biegacz, który przeszedł walkę z COVID-19 | HelloZdrowie / Archiwum prywatne

Lepsza diagnostyka przypadków COVID-19

Kolejna współautorka – dr Liane dos Santos Canas – dodaje, że obecnie w Wielkiej Brytanii korzysta się z zaledwie kilku objawów, aby zlecić samoizolację i dalsze testy.

„Poszerzając liczbę objawów i wykorzystując sztuczną inteligencję różnicujące je na poszczególne grupy, moglibyśmy szybciej i lepiej wykrywać pozytywne przypadki COVID-19. Mamy nadzieję, że taka metodologia zostanie wkrótce wdrożona. Jak najwięcej osób powinno poddawać się testom, bo tylko to minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania wirusa” – wyjaśnia dr Liane dos Santos Canas.

To, że udało się zidentyfikować różnice pomiędzy objawami związanymi z COVID-19 w zależności od grupy populacyjnej, sugeruje, że kryteria zachęcające ludzi do poddania się testom powinny być spersonalizowane.

„Alternatywnie można rozważyć dopuszczenie większego zestawu objawów, czyli uwzględnienie w kryteriach diagnostycznych wszystkich objawów z różnych grup” – dodaje dr Marc Modat, autor badania.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.