Przejdź do treści

We Wrocławiu powstał mural zachęcający do szczepień przeciw COVID-19. „Musimy zrobić wszystko, by przekonać osoby niezdecydowane”

We Wrocławiu powstał mural przekonujący do szczepień przeciw COVID-19. „Musimy zrobić wszystko, by przekonać osoby niezdecydowane”
We Wrocławiu powstał mural przekonujący do szczepień przeciw COVID-19. „Musimy zrobić wszystko, by przekonać osoby niezdecydowane” / GettyImages, Tibor Bognar
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zanim nadejdzie kolejna fala epidemii, musimy zrobić wszystko, by osoby niezdecydowane przekonać i zachęcać do zaszczepienia się” – podkreśla dr hab. Tomasz Zatoński, prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem na wrocławskim Uniwersytecie Medycznym. Na budynku uczelni właśnie został odsłonięty mural zachęcający do szczepień przeciw COVID-19.

Nietypowy mural

Czwarta fala pandemii COVID-19 zbliża się wielkimi krokami, a nam wciąż daleko jeszcze do uzyskania odporności zbiorowej. Co miasto to inna wizja tego, jak zmienić sytuację. Na nietypowy pomysł wpadły władze Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – na jego ścianie pojawił się mural z ważnym przekazem: zachętą do szczepień przeciw COVID-19.

Skąd pomysł na oryginalny malunek? Dr hab. Tomasz Zatoński, prof. Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem, podkreśla, że „powinnością UM jest szerzenie wiedzy medycznej i wpajanie prozdrowotnych zachowań”.

"Kolibry wiążące wirusa"

„Kolibry wiążące wirusa”/ umw.edu.pl

Zanim nadejdzie kolejna fala epidemii, musimy zrobić wszystko, by osoby niezdecydowane przekonać i zachęcać do zaszczepienia się. To teraz jedyna i najskuteczniejsza metoda zabezpieczenia się przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Liczba osób szczepiących się z tygodnia na tydzień maleje – stąd pomysł, by na fasadzie jednego z budynków uczelni namalować mural, który będzie uświadamiał wrocławianom wagę szczepień” – stwierdził Zatoński, cytowany przez RMF 24.

Projekt muralu zatytułowanego „Kolibry wiążące wirusa” stworzyła Malwina Gaj. W symboliczny sposób pokazuje, jak dużą ochronę zyskujemy dzięki zaszczepieniu się przeciw COVID-19.

"Bańka izolacji" mająca zapobiegać zakażeniom koronawirusem w wiosce olimpijskiej została przerwana - podkreśla ekspert ds. ochrony zdrowia

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

Loteria szczepionkowa raczej nie zachęciła niezdecydowanych Polek i Polaków do szczepień. Taki wniosek można wyciągnąć z ostatnich statystyk dostępnych na rządowych stronach.

Jak pokazują, w sumie w Polsce wykonano 35 528 975 szczepień. Pierwszą dawką zaszczepiono 18 890 548 Polek i Polaków, a w pełni zaszczepionych jest 18 244 397 osób – daje to ok. 48 proc. polskiej populacji. 

Niestety wychodzi na to, że liczba zaszczepionych osób już dawno utknęła w martwym punkcie i wszyscy, którzy chcieli się zaszczepić, prawdopodobnie już to zrobili. Teraz zdecydowanie więcej niż chętnych do przyjęcia swojej dawki mamy szczepionek. Choć część z nich odsprzedaliśmy innym krajom (m.in Australii – aż milion dawek), to i tak wiele preparatów trafiło do kosza. Z rządowego raportu wynika, że w niespełna trzy tygodnie (od 28 lipca do 16 sierpnia) zostało zutylizowanych aż 191 tys. dawek.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.