2 min.
Węgry pierwszym krajem UE, który stosuje chińską szczepionkę Sinopharm przeciw COVID-19

Węgry pierwszym krajem UE, który stosuje chińską szczepionkę Sinopharm przeciw COVID-19/ Pexels, fot. Dominika Gregušová
W środę 24 lutego Węgry rozpoczęły szczepienia przeciw COVID-19 z użyciem preparatu produkowanego przez chińskie laboratorium Sinopharm. Stały się jednocześnie pierwszym krajem Unii Europejskiej, który wydał pozwolenie na awaryjne użycie chińskiej szczepionki.
Spis treści
Pierwszy kraj UE z chińską szczepionką Sinopharm
Węgrzy zakupili pięć milionów szczepionek wyprodukowanych przez chińskie laboratorium Sinopharm, które nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków. 29 stycznia węgierski rząd wydał pozwolenie na awaryjne użycie chińskiej szczepionki przeciw COVID-19, stając się pierwszym krajem UE, który dopuścił do jej stosowania. Zamówione dawki wystarczą do zaszczepienia 2,5 miliona ludzi w prawie 10 milionowym kraju.
„Dziś zaczynamy szczepienia chińskim preparatem” – oznajmił w środę 24 lutego premier Węgier Viktor Orban w krótkim komunikacie na swoim profilu na Facebooku.
Węgierscy urzędnicy, w tym Orban, odnieśli się krytycznie do wspólnego unijnego programu zaopatrzenia w szczepionki, twierdząc, że zbyt powolne ich wprowadzanie kosztuje życie wielu osób. Postanowili więc działać na własną rękę. UE podpisała umowy zbiorowe na ponad dwa miliardy dawek szczepionek przeciw COVID-19 z europejskimi i amerykańskimi firmami farmaceutycznymi, ale państwa członkowskie mogą zawierać również własne umowy. Rząd węgierski usprawnił więc proces zatwierdzania szczepionek, zezwalając na stosowanie dowolnego preparatu podanego co najmniej milionowi ludzi na całym świecie bez poddawania go kontroli przez krajowy organ regulacyjny ds. leków.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Rosyjska szczepionka zatwierdzona na Węgrzech
Węgry są również pierwszym krajem UE, który dał zielone światło rosyjskiej szczepionce. Zgodnie z planem kraj ten otrzyma dodatkowe dwa miliony dawek szczepionki Sputnik V, które wystarczą do zaszczepienia ok. miliona osób. Pierwsze dawki preparatu zostały podane już na początku lutego.
Obecnie co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało na Węgrzech ponad 470 tysięcy osób. Orban wyjaśnił, że dodatkowe szczepionki z Rosji i Chin pozwolą Węgrom zaszczepić większość społeczeństwa do końca maja.
Udostępnij znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023