3 min.
WHO alarmuje: maleje liczba zakażeń, ale rośnie liczba zgonów na COVID-19 w Europie

WHO alarmuje: maleje liczba zakażeń, ale rośnie liczba zgonów na COVID-19 w Europie/ Fot. Andrey Rudakov/Getty Images
Najnowsze
22.01.2021
Jak się przygotować do seksu analnego? Podpowiada Marlena Jaszczak
22.01.2021
Drogi żółciowe – budowa, rola w organizmie, choroby
22.01.2021
Odwyk od alkoholu – objawy, jak zacząć, ile trwa, koszt
22.01.2021
Wciąż słyszymy o potrzebie suplementacji witaminy B12. Jak ocenić jej realny poziom we krwi?
22.01.2021
Nowa mutacja koronawirusa dotarła do Polski. KE szykuje ograniczenia w związku rozprzestrzenianiem się tego i innych nowych wariantów
W zeszłym tygodniu, po raz pierwszy od ponad trzech miesięcy, potwierdzono mniej nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, ale nadal rośnie liczba zgonów na COVID-19 – podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). – To nie czas na popadanie w samozadowolenie – podkreśla dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
„To nie czas na samozadowolenie”
Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, podkreśla, że powinniśmy być ostrożni w optymistycznych diagnozach obecnej sytuacji.
– To nie czas na popadanie w samozadowolenie. Zachęcają nas do tego coraz to nowe informacje o szczepionkach i innych innowacyjnych narzędziach do walki z koronawirusem. Jednak, z drugiej strony, jesteśmy niezmiernie zaniepokojeni szybkimi i dużymi wzrostami przypadków COVID-19 w niektórych krajach – zaznaczył Tedros Adhanom Ghebreyesus na konferencji prasowej.
Przed zbyt optymistycznym podejściem do pandemii koronawirusa i choć minimalnym luzowaniem obostrzeń ostrzega też dyrektor europejskiego oddziału WHO dr Hans Kluge. Podkreśla, że Europa wciąż stoi w obliczu „bardzo poważnej” sytuacji i odradza „nawet nieznaczne” skracanie kwarantanny (w Polsce czas ten skrócono z 14 do 10 dni).
Według danych ze strony worldometers.info, opartych na oficjalnych statystykach, od początku pandemii na COVID-19 zmarło na świecie ponad 1,3 mln ludzi, a ponad 56 mln zostało zakażonych SARS-CoV-2.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także
Przekaż artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.01.2021
Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć

21.01.2021
„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

20.01.2021
Joanna Cesarz: Dlaczego mam się porównywać do Anji Rubik, jeśli nigdy nie będę wyglądać jak ona?

19.01.2021
Najnowsze dane WHO
Z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że liczba wszystkich zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Europie przekroczyła 15 milionów. Na całym świecie w ciągu ostatniego tygodnia zdiagnozowano blisko cztery miliony infekcji, a na COVID-19 zmarło prawie 60 tysięcy osób.
Oznacza to, że Europa wciąż jest regionem najbardziej dotkniętym przez pandemię. W ubiegłym tygodniu liczba zakażeń koronawirusem na tym kontynencie stanowiła 46 procent nowych przypadków potwierdzonych na całym świecie, a bilans ofiar śmiertelnych oszacowano na 49 proc. wszystkich zgonów osób zainfekowanych.
Jak podaje WHO, w minionym tygodniu w Europie przybyło 1,84 mln nowych zakażeń – po raz pierwszy od ponad trzech miesięcy potwierdzono o 10 proc. mniej infekcji niż tydzień wcześniej. Jednak bardzo niepokojący jest fakt, że w ciągu tego tygodnia zmarło ponad 29 tys. chorych na COVID-19 – to 18 proc. więcej niż tydzień wcześniej.
Wzrost liczby zgonów na COVID-19, przy nieznacznym spadku liczby zakażeń, jest widoczny także w Polsce. Ostatnie dane, z 19 listopada, mówią o 637 osobach, które zmarły z powodu COVID-19 lub chorób współistniejących. To rekordowa liczba od początku pandemii i już kolejny dzień z bardzo dużą dobową liczbą zgonów. 18 listopada było ich niewiele mniej – 603.