3 min.
WHO: Europa ponownie staje się epicentrum pandemii COVID-19

WHO: Europa ponownie staje się epicentrum COVID-19/ Pexels, fot. Helena Jankovicova-kovacova
28.06.2022
Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy
28.06.2022
26-latka chora na hirsutyzm po kilkunastu latach przestała się golić i zapuściła brodę. „Trudno to wytłumaczyć, ale czuję się wolna”
28.06.2022
Dziesięć lat – tyle czekała pacjentka z Wielkiej Brytanii na diagnozę. Zaczęło się od nocnych potów
28.06.2022
Jesienią nawet 30 tysięcy hospitalizacji z powodu COVID-19? Adam Niedzielski podkreśla, że powrót z wakacji może nie być łatwy
28.06.2022
„Ludzie cały czas wywierali na mnie nacisk, ciągle pytali: 'a kiedy dziecko?'” – Lenka Klimentova szczerze o problemach z zajściem w ciążę i społecznej presji
Europa odpowiada za ponad połowę nowych infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie zgłoszonych w ciągu zaledwie siedmiu dni. To najwyższe liczby od kwietnia ubiegłego roku, kiedy w krajach europejskich rozpoczęła się pandemia COVID-19. „Europa ponownie staje się epicentrum pandemii COVID-19” – powiedział podczas konferencji w Genewie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
2 mln nowych zakażeń w ciągu tygodnia
Spowolnienie pandemii COVID-19 i spadek liczby zakażeń w okresie letnim mogły dać iluzję bezpieczeństwa niektórym krajom europejskim. Jak jednak alarmował podczas konferencji w Genewie podsumowującej mijający tydzień dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, Europa ponownie staje się epicentrum pandemii COVID-19.
Podczas gdy inne regiony wykazują tendencje spadkowe liczby zakażeń, Europa jest obecnie „jedynym regionem świata, w którym zarówno przypadki nowych infekcji, jak i liczba zgonów stale rosną”. Szef WHO dodał, że w ciągu zaledwie siedmiu dni na kontynencie odnotowano prawie 2 miliony nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, co jest największą tygodniową liczbą przypadków w tym regionie od wybuchu pandemii. Zgłoszono również 27 tys. zgonów związanych z COVID-19.
„Stanowi to ponad połowę wszystkich światowych zgonów związanych z tą chorobą” – dodał Ghebreyesus.
Dyrektor generalny WHO zwrócił także uwagę, że do ponownego wzrostu liczby zakażeń prawdopodobnie przyczyniło się niewystarczające rozpowszechnienie szczepień w niektórych częściach Europy oraz osłabienie odporności wśród osób, które zaszczepiły się kilka miesięcy wcześniej. Ghebreyesus podkreślił również, że choć szczepienia obniżają ryzyko poważnego przebiegu COVID-19, to wciąż należy stosować środki ostrożności.
„Stosowanie preparatów przeciw COVID-19 zmniejsza ryzyko transmisji wirusa, niemniej w pełni temu nie zapobiega” – zaznaczył.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Apel o szczepionki na program Covax
Ghebreyesus ponowił również swój apel do krajów, które dysponują zapasami szczepionek na COVID-19, by przekazały ich nadwyżki dla programu Covax. Szef WHO już wcześniej apelował do bogatszych krajów o wstrzymanie się z podawaniem przypominającej dawki preparatu swoim obywatelom, by dać szansę na zaszczepienie się osób w słabiej rozwijających się regionach świata. Apel o ustanowienie moratorium na trzecią dawkę został jednak zignorowany.
Program Covax miał zapewnić dostawy dwóch miliardów dawek szczepionek do końca 2021 roku dla mniej zamożnych krajów. Do tej pory w ramach programu przekazano jedynie 371 mln dawek preparatu. To wszystko sprawia, że wirus wciąż krąży w społeczeństwie i mutuje, a walka z nim staje się znacznie trudniejsza. Ghebreyesus podkreślił więc, że teraz najważniejszym celem WHO jest zaszczepienie do końca grudnia 40 proc. populacji każdego kraju.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także

Pierwszy lek na COVID-19 będzie dostępny w Polsce od połowy grudnia

„Bez podania szczepienia, po zachorowaniu na COVID-19, z grupy miliona osób nie przeżyje 30 tysięcy” – alarmują eksperci z PAN

„1/3 pacjentów, którzy przeżyją, wyjdzie do domu z uszkodzonymi nerkami”. Ekspert ostrzega przed nową epidemią, spowodowaną COVID-19
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

28.06.2022
„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022