Przejdź do treści

WHO: leki przeciwwirusowe nieskuteczne w walce z koronawirusem. Wśród nich jest remdesiwir

WHO: leki przeciwwirusowe nieskuteczne w walce z koronawirusem. Wśród nich jest remdesiwir, którego działanie było bardzo obiecujące
WHO: leki przeciwwirusowe nieskuteczne w walce z koronawirusem. Wśród nich jest remdesiwir, którego działanie było bardzo obiecujące
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Żaden z badanych na zlecenie WHO leków przeciwwirusowych nie wykazał znaczącego wpływu na przebieg COVID-19 u hospitalizowanych pacjentów  – wskazują wstępne wyniki badań w ramach programu WHO Solidarity. Nawet remdesiwir, który do tej pory wydawał się bardzo obiecującym lekiem dla chorych na COVID-19. 

Niewielki lub zerowy wpływ leków

Badanie w ramach programu WHO Solidarity przeprowadzono z udziałem 11 266 dorosłych pacjentów w 405 szpitalach w 30 krajach. Porównano w nim przebieg choroby u pacjentów otrzymujących leki przeciwwirusowe oraz tych, którzy ich nie otrzymali. Celem badania było sprawdzenie skuteczności leków opracowanych do walki z innymi chorobami, jak ebola (remdesiwir), malaria (hydroksychlorochina) czy AIDS (lopinawir) w leczeniu COVID-19.

– Te terapie wykazały niewielki lub nie wykazały żadnego wpływu na hospitalizowanych z COVID-19 – stwierdzili naukowcy.

Dodali, że wyraźnych rezultatów nie zaobserwowano zarówno jeśli chodzi o ogólną śmiertelność, jak i czas rozpoczęcia wspomagania oddychania respiratorem czy czas pobytu w szpitalu.

Jan Świtalski, ratownik medyczny

Remdesiwir nieskuteczny?

Jak dotąd nie ma szczepionki ani zatwierdzonego leku przeciwko koronawirusowi. Jednak Komisja Europejska dopuściła tymczasowo na rynek europejski remdesiwir – obiecujący lek, który został opracowany w 2014 r., by pomóc w walce z epidemią wirusa Eboli.

Wyniki międzynarodowych badań koordynowanych przez WHO przeczą skuteczności remdesiwiru i  rezultatom dwóch innych badań z USA, które wskazały na to, że lek skraca trwanie choroby. Co prawda wyniki badań WHO nie zostały one jeszcze zrecenzowane, jednak już wzbudziły zainteresowanie na całym świecie. Głównie właśnie ze względu na opisane w nich wnioski dotyczące remdesiwiru, który jest podawany tysiącom chorych na COVID-19. Dostał go między innymi zarażony koronawirusem prezydent USA Donald Trump. Jest także wykorzystywany do leczenia pacjentów w Polsce.


Źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.