Przejdź do treści

WHO ogłosiło przełom w walce z COVID-19. Jest pierwszy lek, którego skuteczność została potwierdzona klinicznie

WHO ogłosiło przełom w poszukiwaniu leku na COVID-19. "To pierwsze sprawdzone leczenie, które zmniejsza śmiertelność u pacjentów z COVID-19"
WHO ogłosiło przełom w poszukiwaniu leku na COVID-19. "To pierwsze sprawdzone leczenie, które zmniejsza śmiertelność u pacjentów z COVID-19" / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mamy przełom w szukaniu skutecznej terapii zakażeń wywołanych przez koronawirusa! Dokonali go brytyjscy naukowcy. – Jest to pierwsze sprawdzone leczenie, które zmniejsza śmiertelność u pacjentów z COVID-19, leczonych przy pomocy podawania tlenu lub respiratora – oświadczył dyrektor generalny WHO.

Optymistyczne wyniki badań

Jak oznajmili autorzy badania RECOVERY na Uniwersytecie Oksfordzkim, terapia deksametazonem wykazała jasne i znaczące efekty” w zapobieganiu śmierci pacjentów wymagających pomocy w oddychaniu.

W ramach badania brytyjskich naukowców 2104 pacjentów otrzymało lek, a 4321 było objętych standardową opieką. Po 28 dniach liczba zgonów wśród badanych osób, którzy otrzymywali leki, była znacznie niższa – aż o 35 proc. u pacjentów wymagających podłączenia do respiratora oraz o 20 proc.  wśród tych, u których konieczne było podanie tlenu. Lek nie wykazał jednak skuteczności u lżej chorych osób.

Pierwsze sprawdzone leczenie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że informacja brytyjskich naukowców o tym, że deksametazon znacznie zmniejsza śmiertelność wśród osób najciężej chorych na COVID-19, to „naukowy przełom”. Jest to pierwszy lek na tę chorobę, którego skuteczność została potwierdzona klinicznie.

Jest to pierwsze sprawdzone leczenie, które zmniejsza śmiertelność u pacjentów z COVID-19, leczonych przy pomocy podawania tlenu lub respiratora – oświadczył dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. – To dobra wiadomość. Gratuluję rządowi brytyjskiemu, uniwersytetowi w Oxfordzie oraz wielu szpitalom i pacjentom w Wielkiej Brytanii, którzy przyczynili się do tego ratującego życie przełomu naukowego – dodał.

Małgorzata Ponikowska

Czym jest deksametazon?

Deksametazon to niedrogi przeciwzapalny lek steroidowy stosowany m.in. w leczeniu reumatyzmu, alergii i chorób skóry. Wykazuje bardzo silne działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz immunosupresyjne. Pierwsze objawy działania deksametazonu pojawiają się już po kilku minutach po podaniu, zarówno w przypadku zastrzyku dożylnego, jak i domięśniowego.

Działanie tego leku polega na zmniejszeniu obrzęku naczyń włosowatych (cienkościenne naczynia krwionośne przewodzące krew lub naczynia chłonne przewodzące limfę). Ma również pozytywny wpływ na  proces wchłaniania i wydalania w organizmie. Reguluje też gospodarkę węglowodanową, białkową i tłuszczową. Ponadto wykazuje działanie przeciwobrzękowe w przypadku obrzęku mózgu o charakterze naczynioruchowym.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.