WHO ogłosiło przełom w walce z COVID-19. Jest pierwszy lek, którego skuteczność została potwierdzona klinicznie

się ten artykuł?
Mamy przełom w szukaniu skutecznej terapii zakażeń wywołanych przez koronawirusa! Dokonali go brytyjscy naukowcy. – Jest to pierwsze sprawdzone leczenie, które zmniejsza śmiertelność u pacjentów z COVID-19, leczonych przy pomocy podawania tlenu lub respiratora – oświadczył dyrektor generalny WHO.
Optymistyczne wyniki badań
Jak oznajmili autorzy badania RECOVERY na Uniwersytecie Oksfordzkim, terapia deksametazonem wykazała „jasne i znaczące efekty” w zapobieganiu śmierci pacjentów wymagających pomocy w oddychaniu.
W ramach badania brytyjskich naukowców 2104 pacjentów otrzymało lek, a 4321 było objętych standardową opieką. Po 28 dniach liczba zgonów wśród badanych osób, którzy otrzymywali leki, była znacznie niższa – aż o 35 proc. u pacjentów wymagających podłączenia do respiratora oraz o 20 proc. wśród tych, u których konieczne było podanie tlenu. Lek nie wykazał jednak skuteczności u lżej chorych osób.
Pierwsze sprawdzone leczenie
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że informacja brytyjskich naukowców o tym, że deksametazon znacznie zmniejsza śmiertelność wśród osób najciężej chorych na COVID-19, to „naukowy przełom”. Jest to pierwszy lek na tę chorobę, którego skuteczność została potwierdzona klinicznie.
– Jest to pierwsze sprawdzone leczenie, które zmniejsza śmiertelność u pacjentów z COVID-19, leczonych przy pomocy podawania tlenu lub respiratora – oświadczył dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. – To dobra wiadomość. Gratuluję rządowi brytyjskiemu, uniwersytetowi w Oxfordzie oraz wielu szpitalom i pacjentom w Wielkiej Brytanii, którzy przyczynili się do tego ratującego życie przełomu naukowego – dodał.
Czym jest deksametazon?
Deksametazon to niedrogi przeciwzapalny lek steroidowy stosowany m.in. w leczeniu reumatyzmu, alergii i chorób skóry. Wykazuje bardzo silne działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz immunosupresyjne. Pierwsze objawy działania deksametazonu pojawiają się już po kilku minutach po podaniu, zarówno w przypadku zastrzyku dożylnego, jak i domięśniowego.
Działanie tego leku polega na zmniejszeniu obrzęku naczyń włosowatych (cienkościenne naczynia krwionośne przewodzące krew lub naczynia chłonne przewodzące limfę). Ma również pozytywny wpływ na proces wchłaniania i wydalania w organizmie. Reguluje też gospodarkę węglowodanową, białkową i tłuszczową. Ponadto wykazuje działanie przeciwobrzękowe w przypadku obrzęku mózgu o charakterze naczynioruchowym.
Zobacz także

„Koronawirus odebrał mi wszystkie siły” – mówi chora na Covid-19 Anna, 40-letnia pielęgniarka z Kalisza

„Koronawirus pokazuje ludziom, jak cenne są małe rzeczy, oczywiste, zwyczajne, codzienne”. Jak zrobić własnoręcznie płyny dezynfekujące do domu i ekologiczne środki czystości?

„Miejmy świadomość, że koronawirus uszkadza serce” – mówi prof. Adam Witkowski, kardiolog. Kto jest najbardziej narażony?
Polecamy

Pandemia zmieniła skład mikroflory jelitowej małych dzieci

Skutki uboczne sterydów – jakich objawów możesz się spodziewać?

Leki na otyłość i cukrzycę pod lupą EMA. Jest podejrzenie, że sprzyjają ryzyku myśli samobójczych
