Przejdź do treści

WHO ostrzega: Pandemia COVID-19 potrwa rok dłużej, niż jest to konieczne

Ludzie na ulicy widziani z lotu ptaka
WHO ostrzega: Pandemia przeciągnie się o rok/ fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że „kryzys pandemiczny może z łatwością przeciągnąć się głęboko w 2022 rok”. Jak zaznaczył dr Bruce Aylward, starszy doradca dyrektora generalnego WHO, powodem są trudności z dostępem do szczepionek w biedniejszych krajach.

„Kryzys może przeciągnąć się głęboko w 2022 rok”

Doradca dyrektora generalnego WHO Bruce Aylward poinformował, że „kryzys pandemiczny może z łatwością przeciągnąć się głęboko w 2022 rok”, jak podał w czwartek portal BBC. Aylward wyjaśnił, że za taki stan rzeczy odpowiedzialne są trudności z dostępem do szczepionek na COVID-19 w biedniejszych rejonach świata.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesu już wcześniej apelował do bogatszych krajów o wstrzymanie się z podawaniem przypominającej dawki preparatu swoim obywatelom, by dać szansę na zaszczepienie się osób w słabiej rozwijających się regionach świata. Jak wskazywał na początku września, na całym świecie podano ponad 5 mld dawek szczepionki, jednak 75 proc. z nich zostało zaaplikowanych w zaledwie 10 krajach. Apel o ustanowienie moratorium na trzecią dawkę został jednak zignorowany.

Aylward w swojej wypowiedzi wskazał również, że obecnie zaszczepiono mniej niż 5 proc. populacji Afryki w porównaniu z 40 proc. wyszczepieniem osób mieszkających na innych kontynentach. W odpowiedzi na najnowsze dane wezwał więc zamożne państwa do „zrobienia bilansu swoich zobowiązań podjętych na takich spotkaniach w zakresie darowizn szczepionek, jak szczyt G7”.

 „Nie jesteśmy na dobrej drodze”

Mogę powiedzieć, że nie jesteśmy na dobrej drodze. Naprawdę musimy to przyspieszyć, bo inaczej pandemia potrwa rok dłużej, niż jest to konieczne – powiedział dr Aylward.

Doradca dyrektora generalnego WHO odniósł się również do nowych danych opublikowanych przez Organizację The People’s Vaccine. Według nich zaledwie jedna na siedem dawek, które miały zostać przekazane przez firmy farmaceutyczne i bogate kraje do biedniejszych regionów, w rzeczywistości do nich dociera. Za swoje działania skrytykowana została m.in. Kanada oraz Wielka Brytania, która zobowiązała się do przekazania 100 mln dawek szczepionek potrzebującym krajom, a dostarczyła ich jedynie 10 mln.

Ponadto, jak zaznacza BBC, program Covax miał zapewnić dostawy dwóch miliardów dawek szczepionek do końca 2021 roku dla mniej zamożnych krajów. Do tej pory w ramach programu przekazano jedynie 371 mln dawek preparatu. To wszystko sprawia, że wirus wciąż krąży w społeczeństwie i mutuje, a walka z nim staje się znacznie trudniejsza.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.