2 min.
„WHO powinno zmienić zalecenia w walce z pandemią”. Dezynfekcja powierzchni mało istotna – przekonują naukowcy

„WHO powinno zmienić zalecenia w walce z pandemią” / pexels
Według autorów magazynu „Nature”, wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia nie są dostosowane do aktualnej wiedzy na temat przenoszenia się koronawirusa. Badacze apelują do WHO i władz państwowych, by nie traktowały kosztownej dezynfekcji powierzchni jako priorytetu w walce z pandemią. Nacisk powinien być położony na inne działania.
Spis treści
Dezynfekcja powierzchni to zbędny wydatek?
„Unikaj dotykania powierzchni, szczególnie w miejscach publicznych, ponieważ ktoś z COVID-19 mógł ich dotykać wcześniej. Regularnie czyść powierzchnie za pomocą standardowych środków dezynfekujących”.
Powyższy cytat to wyimek z najnowszych (zaktualizowanych w październiku ubiegłego roku) zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w sprawie walki z pandemią. Jak jednak czytamy w „Nature” (to jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie), bardziej powinniśmy się skupiać na noszeniu masek, utrzymywaniu dystansu oraz wietrzeniu pomieszczeń (usprawnianie wentylacji), niż na kosztownej dezynfekcji. Ta ostatnia odgrywa bowiem niewielką rolę w transmisji patogenu – przekonują badacze.
Zmiana strategii pozwoliłaby znacznie ograniczyć wydatki związane z przeciwdziałaniem pandemii. Eksperci przywołują przykład Nowego Jorku, który do 2023 r. na samo czyszczenie powierzchni w transporcie publicznym planuje wydać 380 milionów dolarów.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
„Zalecenia niedostosowane do aktualnej wiedzy”
Badania wskazują jednoznacznie, iż SARS-CoV-2 przenosi się między ludźmi przede wszystkim w powietrzu, za pośrednictwem aerozolu, w wyniku rozmowy, oddychania, kaszlu i kichania – dowodzą autorzy materiału w „Nature”. Zakażenia poprzez dotykanie tych samych powierzchni to rzadkość.
W związku z powyższym należy ludziom przypominać o konieczności noszenia masek i zachowywania bezpiecznej odległości. WHO i CDC (Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób – Centers for Disease Control and Prevention) powinny niezwłocznie zaktualizować swoje wytyczne i dostosować je do aktualnej wiedzy medycznej:
„Badania nad wirusem i COVID-19 postępują szybko, więc agencje zdrowia publicznego mają obowiązek przedstawiania jasnych i aktualnych informacji, które dostarczają ludziom tego, czego potrzebują, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo” – piszą specjaliści.
Poleć artykuł
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023