Przejdź do treści

WHO wzywa bogate kraje do wstrzymania się od podawania trzeciej dawki szczepionki na COVID-19

Kobieta na rowerze
WHO wzywa bogate kraje do wstrzymania się od podawania trzeciej dawki szczepionki na COVID-19/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Nie będę siedział cicho, gdy koncerny farmaceutyczne i kraje, które kontrolują światowe zaopatrzenie w szczepionki, twierdzą, że biedni powinni się zadowolić resztkami (po tych bogatszych) – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, przewodniczący Światowej Organizacji Zdrowia na konferencji prasowej. Jak dodał szef WHO, jest zbulwersowany nierówną dystrybucją szczepionek na świecie. 

Szef WHO: wstrzymajcie się z trzecią dawką

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował do bogatych krajów o wstrzymanie się z podawaniem przypominającej dawki szczepionki na COVID-19. Wyjaśnił, że przerwa ta powinna trwać co najmniej dwa miesiące, by dać światu szansę na spełnienie założonego celu: zaszczepienie do końca września 10 proc., a do końca grudnia 40 proc. populacji każdego kraju.

– ​Bogate kraje z dużymi zapasami szczepionek przeciw COVID-19 powinny się powstrzymać przed podawaniem trzeciej dawki do końca roku – powiedział Ghebreyesu w trakcie konferencji prasowej w Genewie.

Szef WHO zaznaczył, że jego wcześniejszy apel o ustanowienie moratorium na trzecią dawkę do końca września został zignorowany. Jak dodał, on sam jest „zbulwersowany ” i „zszokowany” komentarzami wiodącego stowarzyszenia producentów farmaceutycznych, którzy zapewniali wcześniej, że zapasy szczepionek są wystarczające, by jednocześnie dostarczać je do biedniejszych krajów oraz  prowadzić kampanię szczepień przypominających. Dodatkowa dawka preparatu na COVID-19 jest obecnie podawana m.in. w Danii, Francji, Izraelu, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W sierpniu również w Polsce Rada Medyczna zaakceptowała podawanie trzeciego zastrzyku osobom z niedoborem odporności.

– Nie będę siedział cicho, gdy koncerny farmaceutyczne i kraje, które kontrolują światowe zaopatrzenie w szczepionki, twierdzą, że biedni powinni się zadowolić resztkami (po tych bogatszych) – mówił szef WHO.

Pacjent w szpitalu

Dysproporcje w dystrybucji szczepionek

Temat nierównej dystrybucji szczepionek na COVID-19 był poruszany także w trakcie spotkania ministrów zdrowia G20 (grupy 20 najbogatszych państw świata, w tym Unii Europejskiej). Jak podczas rzymskiego spotkania tłumaczył Ghebreyesus, do tej pory na całym świecie podano ponad 5 mld dawek szczepionki. Dodał jednak, że 75 proc. z nich zostało zaaplikowanych w zaledwie 10 krajach.

Niezależny komitet ustanowiony przez WHO w celu monitorowania światowej gotowości i reakcji na pandemię, w maju opublikował raport, w którym zalecono zamożnym krajom redystrybucję szczepionek do biedniejszych krajów. Zgodnie z raportem państwa te miały – do 1 września 2021 roku – przekazać minimum miliard dawek do 92 państw o niskim i średnim dochodzie. Zalecano też, by podwoić tę liczbę do połowy 2022 r.

Podziękowania z Tajwanu dla Polski

Polska w ubiegłą niedzielę przekazała 400 tys. szczepionek, które dotarły na Tajwan. W podziękowaniu za pomoc na najwyższym wieżowcu w kraju, Taipei 101, zostały wyświetlone napisy: „Dziękujemy, Polsko”, „Przyjaźń pomimo dystansu” i „Niezłomna przyjaźń”. Władze kraju udostępniły również na oficjalnych profilach rządowych w mediach społecznościowych wpisy oraz grafiki ze słowami wdzięczności.

Podziękowania płynęły także od mieszkańców kraju. Wiralowym okazało się zdjęcie z tajwańskiego sklepu, który promował produkty polskie wraz z tabliczką z napisem „Dziękujemy, Polsko”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.